12/02/2024
The Jokers 19 8 11 18 - 56 -
Brazzerzz Beachterzz 11 16 27 8 - 62 -

Επέστρεψαν στις νίκες οι Brazzerzz!

Δευτέρα βράδυ στο Μαζαράκη οι Brazzerzz έκαναν την υπέρβαση, νικώντας τους Jokers για την 17η αγωνιστική της Master League, με σκορ 56-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Jokers  ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι. Επιθετα λύσεις έδωσαν  οι Φραγκογιάννης και Φιλιππάκος, καθώς πρέπει να σημειωθεί η πολύ καλή λειτουργία της Άμυνας με πρωταγωνιστή τον Κωστελέτο. Από τους φιλοξενουμενους σκόραραν οι Ζώτος και Καλαϊτζάκης διαμορφώνοντας το 19-11.

Στην συνέχεια του παιχνίδι οι Brazzerzz ανέβασαν στροφές. Αρχικά μείωσαν το σκορ με δύο  εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ζώτο. Συνέχισαν όμως στον ίδιο ρυθμό περνώντας μπροστά στο σκορ με τους Πολυχρονόπουλο και Καλαϊτζάκης να ευστοχούν σε σουτ μέσης απόστασης. Οι Jokers δεν το έβαλαν κάτω, με τους Πουγκακιώτη και Φραγκογιάννη να φέρνουν ισόπαλο το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου 27-27.

Στην επανάληψη οι Brazzerzz πάτησαν γκάζι και έτρεξαν ένα σερί 3-18, ευστοχόντας σε πέντε σουτ τριών πόντων, τα οποία ήρθαν από τους Ζώτο, Πολυχρονόπουλο και Πιστεύο. Επίσης έβγαλαν αντίδραση και στην άμυνα κρατώντας τους αντιπάλους τους σε χαμηλό σκορ. Από πλευράς των Jokers σκόραραν οι Φιλιππάκος και Τζιτζογλάκης, φέρνοντας το σκορ στο 38-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers δεν τα παράτησαν μπήκαν δυναμικά στο δεκάλεπτο και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα μέχρι και τα τελευταία 3 λεπτά. Από κει και μετά οι Brazzerzz καθάρισαν το παιχνίδι με εύστοχα σουτ δύο και τριών πόντων, από τους Ζώτο και Καλαϊτζάκη. Οι Jokers δεν κατάφεραν να αλλάξουν την κατάσταση, καθώς ο φωτεινός πίνακας έγραψε το τελικό σκορ 56-62 υπέρ των Brazzerzz.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δημητριάδης Βασίλειος με 14 πόντους 10 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζιτζογλάκης Παντελής με 6 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι Brazzerzz συνολικά είχαν 14/45 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι Jokers συνολικά είχαν 19/51 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 9/13 βολές, 51 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα 16 λάθη και 1 κόψιμο.

The Jokers(Χατζημιχαήλ): Φιλιππάκος 6, Φραγκογιάννης 12, Απτόσογλου, Σταθέας 13, Κωστελέτος 1, Πουγκακιώτης 18, Τζιτζογλάκης 6.

Brazzerzz Beachterzz(Ζώτος): Πολυχρονόπουλος 12,  Ζώτος 17, Καλαϊτζάκης 6, Πίλτσης, Βγενόνοπουλος, Δριβάκος 5, Δημητριάδης 14, Πιστεύος 8.

Τι μας άρεσε: Η εναλλαγή στο σκορ!