25/05/2024
Το Τρίτο Φύλο 2 14 5 20 - 41 -
Panzerakia 15 13 13 11 - 52 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στα Panzerakia!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Seven με το μαχαίρι στο στόμα, έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, έκλεψαν μπάλες, είχαν άριστη δημιουργία και με τους Φανουργιάκη και Καλιακούδα να πετυχαίνουν 6 και 5 πόντους αντίστοιχα, έκλεισαν την περίοδο στο συν δεκατρία! Στην αντίπερα όχθη, στο γήπεδο εμφανίστηκαν μόνο οι φανέλες της παρέας του Καστρίνιου, καθώς οι 2 πόντοι ενεργητικό και μάλιστα μόνο από βολές, αποτέλεσαν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας! Οι Καστρίνιος και Κουτσώνας είχαν από 1 πόντο!

Η είσοδος του Βασιλάκου στον αγωνιστικό χώρο άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς το νέο μεταγραφικό απόκτημα των ‘’ροζ’’ με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ έπαιξε το πλέον καθοριστικό ρόλο ώστε να κερδίσουν το δεύτερο κομμάτι με το επιμέρους 14-13! Από την άλλη πλευρά, ο Φανουργιάκης είχε 4 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 16-28!

Οι φιλοξενούμενοι με την επιστροφή του στο παρκέ επέστρεψαν στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς περιόρισαν τον αντίπαλο με την εξαιρετική τους άμυνα στους 5 πόντους και με τον Φανουργιάκη να εκτελεί αλλά και τον Παπαδόπουλο να βάζει το όνομα του στους τέσσερις από τους πέντε τομείς της στατιστικής, εκτόξευσαν τη διαφορά στους είκοσι με σκορ 21-41, όπου ήταν το σκορ στο πέρας της προτελευταίας στροφής! Από την άλλα, πλευρά, ο Βασιλάκος πρόσθεσε 3 πόντους στο ενεργητικό του!

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Λευτέρη Πάγκαλου! Ο θηριώδης σέντερ με 2//2 βολές και 1/1 τρίποντα στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού έδωσε τη νίκη στα Panzerakia με σκορ 41-52 και πλέον βρίσκονται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκορ 4-3! Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι με ηγέτες τους Κουτσώνα και Βασιλάκο πραγματοποίησαν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης αλλά πλήρωσαν το κάκιστο επιθετικά πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο!

Betsson MVP ο Ηλίας Φανουργιάκης με 19 πόντους,11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Βασιλάκος είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ

ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΦΥΛΟ(Καστρίνιος): Βαλσαμίδης 2, Βασιλάκος 15, Δημόπουλος, Καστρίνιος 3, Κουτσώνας 16, Μήτσιου 3, Πανάγος, Παππάς 2.

Panzerakia(Παπαδόπουλος): Καλιακούδας 7, Κουντούρογλου 2, Δ.Πάγκαλος 7, Ε.Πάγκαλος 9, Πάλλας 6, Παπαδόπουλος 2, Φανουργιάκης 19.

Τι μας άρεσε: Τα πεπραγμένα του Λευτέρη Πάγκαλου στην τέταρτη περίοδο!!