06/11/2022
Μία + Μία 15 15 18 17 9 74 -
Αλκοολικός Αστέρας 14 20 15 17 7 72 -

Επέστρεψε από την κόλαση η Μία+Μία!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για την Μία+Μία στον τέταρτο όμιλο της Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική λύγισε στην παράταση τον Αλκοολικό Αστέρα με 74-72, αναγκάζοντάς τον παράλληλα σε τρίτη διαδοχική ήττα!

Πολύ όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Μία+Μία να προηγείται με 15-14, χάρη σε 6 πόντους του Μαυράκη και βοήθειες των Κολυπέρα - Γερόλυμου. Το δίδυμο Φουρνογεράκη - Αντωνόπουλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 5.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αλκοολικός Αστέρας είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 10 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Φουρνογεράκη και 4 του Τσομπανέλλη, βρέθηκε στο +6, 28-34. Το σκορ του πρώτου μέρους, 30-34, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Βογιατζής, ενώ νωρίτερα 6 συνεχόμενους πόντους πέτυχε ο Βασιλόπουλος και ένα τρίποντο έβαλε ο Γερόλυμος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Φουρνογεράκη και τρίποντα των Αντωνόπουλου - Τσαμακίδη, το συγκρότημα του Σκλάβου διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του με 48-49. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "ροζούληδες, με το δίδυμο Θεοφίλη - Μαυράκη να σκοράρει από 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια βρήκαν στόχο οι Γερόλυμος και Βογιατζής. Σκορ τρίτης περιόδου 48-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αλκοολικός Αστέρας έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με τρία τρίποντα του Αντωνόπουλου και 7 πόντους του Φουρνογεράκη, βρέθηκε στο +7, 58-65, 1:30 για την λήξη. Ωστόσο, η Μία+Μία δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με καλάθια των Τζοτζόκου - Κολυπέρα και έμμεσο τρίποντο του Μαυράκη, 1,5" για το τέλος, έστειλε το ντέρμπι στην παράταση, 65-65!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με την Μία+Μία να επικρατεί με 74-72, έπειτα από μεγάλα σουτ των Γερόλυμου, Κολυπέρα και Μαυράκη. Για τους κιτρινόμαυρους στο έξτρα πεντάλεπτο σκόραραν οι Αντωνόπουλος και Φουρνογεράκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/26 βολές, 22/50 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 13/30 δίποντα και 14/49 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp της Μία+Μία o Μαυράκης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές και 8/15 δίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Φουρνογεράκης με 27 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 4/8 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Μία+Μία (Τζοτζόκος): Βασιλόπουλος 9 (2), Βογιατζής 5 (1), Γερόλυμος 13 (3), Θεοφίλης 7, Μαυράκης 20, Κολυπέρας 12, Πανταζής 3, Τζοτζόκος 3, Ψύλλας 2, Σπανίδης

Αλκοολικός Αστέρας (Σκλάβος): Αντωνόπουλος 32 (8) Φουρνογεράκης 27 (5), Παπακωνσταντίνου 2, Λουκόπουλος 2, Σκλάβος, Τσαμακίδης 5 (1), Τσομπανέλλης 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το επικό come back των νικητών!