25/09/2022
Μίνωες 12 9 10 1 - 32 -
Space Hellas 14 17 29 19 - 79 -

Επέστρεψε δριμύτερη η Space Hellas!

Εντυπωσιακή ήταν η επιστροφή της Space Hellas στα παρκέ της διοργάνωσης, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup ξεπέρασε δια περιπάτου το εμπόδιο των Μινώων με 32-79 στο κλειστό του Κολωνού!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Space Hellas να προηγείται με 12-14, χάρη σε 4 πόντους του Ηλιόπουλου και 4 του Ντουμάνη. Ο Κυριακόπουλος με 4 πόντους, ο Μπίλιας με άλλους τόσους και ο Μπουραζάνης με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Καπόπουλου είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +14, και τελικά με 7 πόντους του Κωνσταντινίδη, 4 του Βεργόγιαννη και 4 του Ντουμάνη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 21-31! Τους Μίνωες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Παγώνας και Μπουραζάνης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε, αφού με τον Βεργόγιαννη να χτυπάει στον αιφνιδιασμό με 13 πόντους και τον Μπαζώρα να εκτελεί δύο φορές από την περιφέρεια, ξέφυγαν στους 29, 31-60. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Νίκου Αλεξόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 31-60!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η Space Hellas έφτασε στην άνετη επικράτηση με 32-79, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Βεργόγιαννη, Κωνσταντινίδη, Ντουμάνη, Κασνέση, Σιαρέ και Παπαδόπουλου. Για τους Μίνωες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε μόνο ο Κυριακόπουλος με 1/2 βολές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/25 βολές, 9/50 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/24 βολές, 29/49 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Μινώων ο Κυριακόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 2/3 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 6 λάθη. Betsson mvp της Space Hellas ο Ντουμάνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Μίνωες (Παπαστάμος): Αλεξόπουλος Α. 4, Αλεξόπουλος Ν. 6, Γκατζιάς, Δημόπουλος, Κυριακόπουλος 5, Μπίλιας 4, Μπαχάς, Μπουραζάνης 6 (2), Παγώνας 5, Παπαστάμος 2, Πατίρης, Τερζάκης

Space Hellas (Καπόπουλος): Βεργόγιαννης 21, Ηλιόπουλος 6, Κασνέσης 6, Κωνσταντινίδης 11, Μπαζώρας 6 (2), Ντουμάνης 13, Παπαδόπουλος 12, Σιαρές 4

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ασίστ του Κασνέση στον Παπαδόπουλο στα τελευταία λεπτά!