20/09/2021
Ellinoroston Celtics 7 4 7 10 - 28 -
Κλειώ 9 17 7 13 - 46 -

Επέστρεψε η Κλειάρα!

Το μεσημέρι της Κυριακής στο ASH, η Κλειώ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και επικράτησε εύκολα με 28 – 46 των ανέτοιμων Ellinoroston Celtics.
Άργησαν να βρουν τα πατήματα τους οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο καθώς έκαναν να σκοράρουν πέντε ολόκληρα λεπτά.Στην συνέχεια η Κλειώ απέκτησε μικρό προβάδισμα με 4 πόντους του Δασκαλόπουλου, τρίποντο του Νικολόπουλου και βολές του Κατσάτου, ενώ οι Celtics με τρίποντο του Τσίλη και 4 του Δαυΐδ μείωναν 7-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κλειώ ανέβασε πολύ την απόδοση της και εκμεταλλεύτηκε την επιθετική λειψανδρία των πράσινων που σκόραραν μόνο ένα καλάθι με τον Δαυίδ και δύο βολές.Για τους μπλε ο Δασκαλόπουλος πέτυχε 7 πόντους και 5 ο Καζάκος.(11-26)
Χαμηλό το σκορ στην τρίτη περίοδο(7-7).Οι Celtics ξεκίνησαν καλύτερα σκοράροντας 4 πόντους με τον Θωμαΐδη και 3 με τον Τσίλη, όμως η Κλειώ ξύπνησε μετά το πεντάλεπτο και με 5 πόντους του Δασκαλόπουλου και δίποντο του Κατσάτου ανέβασε ξανά την διαφορά στους 15(18-33).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην ροή του παιχνιδιού. Οι πράσινοι είχαν πρώτους σκόρερ τους Καλογερόπουλο και Δαυίδ που έβαλαν από 4 πόντους, ενώ για την Κλειώ , ο Κατσάτος με 9 υπέγραψε την νίκη της ομάδας του(28-46).
MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστο δάσκαλό τόνους 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Τσίλης με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Οι Celtics είχαν 11 / 51 δίποντα, 1 / 12 βολές, 5 / 22 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.
H Κλειώ είχε 19 / 46 δίποντα, 4 / 28 τρίποντα, 4 / 4 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 14 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.
Ellinoroston Celtics (Τσίλης): Καλογερόπουλος 4 (9ρ.), Θωμαΐδης 4 , Τσίλης 7(10ρ.), Καρασούλος 7 ριμπάουντ, Δαυΐδ 13 (8ρ.), Νάστος 8 ριμπάουντ..
Κλειώ(Αμπατζής):Ρεντούμης, Αμπατζής 3 (10ρ.) Δασκαλόπουλος 18 (16ρ.), Πασχάλης 9 ριμπάουντ, Κατσάτος 18, Μπούκας 4, Νικολόπουλος 3(7κλ.)
Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα που έδειξε η Κλειώ!