26/11/2022
Terroristas 8 13 10 14 6 51 -
Optimus Priamus 9 10 12 14 5 50 -

Επέστρεψε ο Μαυρίδης, νίκησαν οι Terroristas!

Η επιστροφή του Μαυρίδη, έδωσε έξτρα ώθηση στους Terroristas, οι οποίοι το βράδυ του Σαββάτου 26 Νοεμβρίου, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, επικράτησαν πολύ δύσκολα με 51 – 50, απέναντι στον Οptimus Priamus , με ήρωα τον Μανώλη Παπαδημητρίου.

Οι άμυνες ήταν κυρίαρχες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Οptimus να διατηρεί μικρό προβάδισμα με 8 – 9. Καλτσάκας με 4 και Σκουτέρης με τρίποντο οδηγούσαν την επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι Terroristas βρήκαν σκορ από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες, μένοντας στο - 1.

Οι Terroristas είχαν τον έλεγχο και το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Παπαναγιώτου να βάζει 4 πόντους και τους Μαυρίδη – Νίκα από ένα τρίποντο. Για τους φιλοξενούμενους που δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, ξεχώρισε ο Παπαδάκος με 4 πόντους, με Δελβενακιώτη, Καλτσάκα και Χατούνογλου να βάζουν από ένα καλάθι.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την τριάδα Δελβενακιώτη, Καλτσάκα και Παπαδάκο να έχουν από 4 πόντους στην επίθεση του Optimus και τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ με τρίποντα από Μαυρίδη – Παπαδημητρίου και καλάθια από Βατικιώτη, Στέφο, για το ισόπαλο 31 – 31.

Το παιχνίδι είχε τρομερές εναλλαγές στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και την μία να χαρίζει την νίκη στην άλλη , με το ματς να πηγαίνει παράταση. Ο Παπαδημητρίου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με 6 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Παπαδάκος και Καλτσάκας τραβούσαν το κουπί με 6 πόντους έκαστος.

Ο Κονοφάος με τρίποντο άνοιξε το σκορ της παράτασης, με τον Παπαδημητρίου με δίποντο να γράφει 50 – 45. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν άμεση αντίδραση με δίποντο του Φλώρου και τρίποντο του Παπαδάκου,για το 50 – 50. Ο Παπαδημητρίου με μία βολή ήταν αυτός που καθόρισε τελικά την εξέλιξη του ματς, με τους Terroristas να φεύγουν με την νίκη με σκορ 51 – 50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Παπαδημητρίου με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πιέρρος Παπαδάκος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Terroristas είχαν 13/37 δίποντα, 5/36 τρίποντα, 10/19 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Ο Optimus είχε 18/52 δίποντα , 4/21 τρίποντα, 2/11 βολές, κατέβασε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 4, Κονοφάος 5, Μαυρίδης 6, Νίκας 9(9ρ.), Παπαδημητρίου 17(15ρ.), Παπαπαναγιώτου 8, Στέφος 2.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Δελβενακιώτης 8(16ρ.), Καλτσάκας 16, Πάγκαλος, Παπαδάκος 17(7ρ.), Σκουτέρης 3(10ρ.), Φλώρος 4, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 2(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Η συγκλονιστική εξέλιξη του παιχνιδιού και το πάθος των δύο ομάδων για την νίκη.