04/12/2022
Los Lampriniers 9 3 11 14 - 37 -
Komic Mastoras BC 17 2 9 14 - 42 -

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Komic Mastoras!

Σε ένα «φτωχό» επιθετικά παιχνίδι, ο Komic Mastoras εκμεταλλεύτηκε κυρίως τις απουσίες των Los Labriniers και επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 42-37. O "Μάστορας" έφτασε πλέον τις 8 νίκες, ενώ μετράει 2 ήττες. Από την άλλη οι Los Labriniers ψάχνουν ακόμα την πρώτη τους νίκη, καθώς μέχρι τώρα έχουν ηττηθεί 9 φορές σε 9 αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και με τον Σπυράτο να είναι αρκετά «ζεστός» πήραν το προβάδισμα με 9-17. Ο παίκτης του Komic στην πρώτη περίοδο πέτυχε 9 πόντους, με 3/4 τρίποντα, ενώ από την αντίπαλη ομάδα ο Ευγενείας έκανε ότι μπορούσε για να μην αφήσει την διαφορά να ξεφύγει. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 9-17.

Η αστοχία και τα λάθη κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αμφότερες οι ομάδες έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να προκύψουν πολλά άστοχα σουτ, όπως και λάθη. Έτσι το πρώτο δίποντο ήρθε από τον Komic μετά από 6 λεπτά παιχνιδιού στην δεύτερη περίοδο για το 10-19, ενώ το 12-19 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με το τρίποντο του Γιωτόπουλου ανέβασαν την διαφορά στο +11 για το 12-23, ενώ λίγο αργότερα ο Τσιώγκας την πήγε στο +13. Οι Los Labriniers έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο σκορ με τον Γκαραγκάνη να διαμορφώνει το 23-28 και να βάζει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Komic Mastoras εκτέλεσαν τους αντιπάλους τους από το τρίποντο. Με τα 4 εύστοχα τρίποντα από τον Γιωτόπουλο και τον Σπυράτο ο Komic έφτασε να προηγείται με 30-40. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μέχρι το τέλος, πλησίασαν στο -5, ωστόσο μέχρι το τέλος δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω και έτσι το 37-42 ήταν το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τιμολέων Νικόλας με 13 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Los Labriniers είχαν 10/44 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 14/28 βολές, 45 ριμπάουντ, ενώ μοίρασαν και 3 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Komic Mastoras από την μεριά τους είχαν συνολικά στο παιχνίδι 4/21 δίποντα, 9/37 τρίποντα, 7/10 βολές και μάζεψαν επίσης 39 ριμπάουντ. Όσον αφορά τις ασίστ είχαν 9 και επίσης μέτρησαν 11 κλεψίματα, 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Los Labriniers (Γρύλλης): Βαμβακάς 4(5ρ.), Γκαραγκάνης 8(4ρ.), Γκόλιας 6(6ρ.), Γρύλλης 2(10ρ.), Ευγενείας 12(14ρ.), Ρίζος 5(6ρ.)

Komic Mastoras BC (Σερεβέτας): Ακτύπης, Γιωτόπουλος 13(3ρ.), Γρηγοράκης 2(13ρ.), Νικόλας 7(7ρ.), Παπαντώνης, Ποθητός, Σερεβέτας, Σπυράτος 18(2ρ.), Στασινός, Τσιώγκας 2(1ρ.)

Τις μας άρεσε: Οι σερί τρίποντες εκτελέσεις του Σπυράτου και του Γιωτόπουλου στο τέταρτο δεκάλεπτο