28/01/2023
Drunk Kings 9 12 21 11 - 53 -
Beer Team 15 13 16 19 - 63 -

Επέστρεψε στις νίκες η Beer Team!

Την 10η νίκη της πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου 28 Ιανουαρίου στο Basketaki Arena η Beer Team, καθώς σε ένα παιχνίδι που πήρε τον έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο, αντιστάθηκε στην πίεση που άσκησαν οι Drunk Kings στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη με 53 – 63.

H Beer Team μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο και στόχευσε μέσα στο ζωγραφιστό, όπου με υπεροπλία στα ριμπάουντ και Μήτση με 6 – Μεταξά με 4 πόντους να οδηγούν την επίθεση, προηγήθηκε με 9 – 15. Για τους Βασιλιάδες πάλευε σχεδόν μόνος του στην επίθεση ο Καζής, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων, με την Beer Team να μην ανησυχεί ιδιαίτερα και να πηγαίνει στο ημίχρονο με το υπέρ της 21 – 28. Γρατσίας με 5 και Μεταξάς με 4 πόντους πήραν την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους προπορευόμενους, ενώ για τους Kings, ο Μαρούδας βγήκε μπροστά με 5 πόντους, ο Α. Θεοχάρης πέτυχε ένα τρίποντο κι από ένα καλάθι προσέφεραν οι Κοκκινογούλης και Καζής .

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο και με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, με τον Θεοδοσόπουλο μπροστάρη με 4 , έστειλαν την διαφορά στο + 12. Από κει και πέρα το γήπεδο κατηφόρισε υπέρ των Βασιλιάδων. Με καταπληκτική άμυνα, καθώς δέχτηκα μόνο 4 πόντους και με το δίδυμο Καζή με 11 πόντους και Μαρούδα με 5 και πολλές κερδισμένες μονομαχίες, πλησίασαν στο καλάθι(42-44).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Βασιλιάδες προσπαθούσαν να πάρουν προβάδισμα, απειλώντας από την περιφέρεια με Καζή(2) και Λιντέρη, αλλά η παρέα του Μαυράκη, με τον Θεοδοσόπουλο να αναλαμβάνει την οργάνωση, τον Α.Μαυράκη να βγαίνει μπροστά στα δύσκολα με 5 πόντους και τον Γρατσία να σκοράρει από την περιφέρεια, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, επικρατώντας με 53 – 63.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Γρατσίας με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Καζής με 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Kings είχαν 11/35 δίποντα , 7/26 τρίποντα, 10/19 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Η Beer Team είχε 25/49 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Drunk Kings(Καζής): Αλεβίζος, Α. Θεοχάρης 6, Κ. Θεοχάρης 2, Καζής 25(13ρ.), Κοκκινογούλης 2, Λιντέρης 6, Μαρούδας 12(11ρ.).

Beer Team(Α.Μαυράκης): Γρατσίας 8, Θεοδοσόπουλος 13(8ρ.),Κρεκούκης 4, Λαγουτάρης 5, Μήτσης 10(7ρ.), Α. Μαυράκης 8, Μ. Μαυράκης, Μεταξάς 11, Παπαδόπουλος 2, Τζατζαράκης 2.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.