29/09/2023
Χάνειball 16 11 9 18 - 54 -
Airμπωλ 8 12 10 9 - 39 -

Επέστρεψε στις νίκες η Χάνειball!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στα πλαίσια της 3η αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Development League, η Χάνειball επανήλθε στα θετικά  αποτελέσματα, καθώς όντας καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού νίκησε τους Airμπωλ με σκορ 54-39!

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, αλλά και τον Κωσταντίνο Χριστόπουλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 16-8!Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Κυριάκος με δυο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, αποτέλεσε το πρώτο σκόρερ της ομάδα του στο διάστημα αυτό!

Στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση της ομάδας του Γιάννη Ψύκου, αφού με σερί 0-5 μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους(16–13). Ωστόσο, η απάντηση  των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς με τέσσερις αναπάντητους πόντους αύξησαν την απόσταση  στους εφτά με σκορ 20-13, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 27-20!

Οι Airμπωλ όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτσι και τώρα,μπήκαν στο παρκέ της Basketaki Arena με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, κράτησαν τον αντίπαλο άποντο και με οκτώ σερί πόντους έριξαν τη διαφορά στους δύο(28 – 26). Η Χάνειball άντεξε εκ νέου στη πίεση της ομάδας του Ψύκου, καθώς όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά οδηγήθηκε στην προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν έξι με σκορ 36–30. Ο Καραμπάς ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 4 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ 5 είχε ο Ραπτοδήμος από την πλευρά των φιλοξενούμενων!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, περιόρισαν τον αντίπαλο στους 9 πόντους και καταφέρανε να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 54-39!

Betsson MVP Γιώργος Καραμπάς με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χαράλαμπος Σαπέρας είχε 4 πόντους και 12 ριμπάουντ!

Οι νικητές είχαν 14/35 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 8/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/27  δίποντα, 4/29 τρίποντα, 5/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη .

Χάνειball(Κ.Χριστόπουλος): Αρβανίτης 2, Γεωργίου 6, Δαμουλάκη, Καραμπάς 19, Κότσυφας 3, Γ. Χριστόπουλος 4, Κ.Χριστόπουλος 16, Δ.Χριστόπουλος 4.

Airμπολ(Ψύκος): Κόπολα 8, Κυριάκος 14, Μπιλάλης 4, Παπαδάκης, Ραπτοδήμος 9, Σαπέρας 4.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Καράμπα και Κωνσταντίνου Χριστόπουλου!