15/01/2024
Air Ballers 8 27 12 16 - 63 -
Yugoπλάστιγγα 17 20 16 16 - 69 -

Επέστρεψε στις νίκες η Yugoπλάστιγγα!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Αρσένη και Παπαδάμου των Yugoπλάστιγγα. Η ομάδα τους κατάφερε να αναπτυχθεί δυναμικά στο γήπεδο, ενώ οι παίκτες των Air Ballers προσπαθούσαν να βρουν το ρυθμό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 8-17 υπέρ των Yugoπλάστιγγα, αναδεικνύοντας την αποτελεσματικότητα της ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Air Ballers εμφάνισαν βελτίωση και αντίδραση στην επίθεση. Οι Γκουστίλης και Καραγιάννης ανέλαβαν την ευθύνη και ηγήθηκαν της επιστροφής. Οι Yugoπλάστιγγα αν και δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το ρυθμό τους κατάφεραν να συγκροτήσουν το προβάδισμα τους καθώς δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 35-37, καθιστώντας το ματς πιο αμφίρροπο.

Κατά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Yugoπλάστιγγα επέδειξαν αποφασιστικότητα και οργάνωση στην άμυνα τους, περιορίζοντας τις ευκαιρίες των Air Ballers. Ωστόσο, οι Γκουστίλης και Καραγιάννης διατήρησαν την επιρροή τους στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 47-53, με τους Yugoπλάστιγγα να έχουν το προβάδισμα, αλλά οι Air Ballers να παραμένουν ανταγωνιστικοί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Yugoπλάστιγγα κράτησαν σταθερά το προβάδισμά τους. Οι Air Ballers προσπάθησαν να επανέλθουν, αλλά οι Αρσένης και Παπαδάμου έδειξαν αντοχή και επιμονή. Το τέλος ήρθε με τους Yugoπλάστιγγα να κερδίζουν με 63-69, αναδεικνύοντας τη σημασία της ενότητας και της συνεργασίας στον αθλητισμό.

MVP του αγώνα είναι ο Μανώλης Αρσένης ο οποίος άγγιξε το Triple Double έχοντας 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τους είναι ο Γεώργιος Γκουστίλης ο οποίος άγγιξε το Double Double καθώς είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Air Ballers: Γκουστίλης 16(3), Γούλας 8(2), Καραγιάννης 20, Κρυστάλλης 2, Πανταλώνας 12(2), Παπαδημητρίου 5(1)

Yugoπλάστιγγα: Αρσένης 14(1), Βαλκούμας, Καλαμακίδης 7, Καπετάνιος 7(1), Κουμάλας 9, Μπαντοτάκης, Μυτάκος 8, Νίκου 9(1), Παπαδάμου 15(1), Παρταλίδης