Skroutz 14 12 27 16 - 69 -
Kourkoutes All-Star 12 18 15 17 - 62 -

Επέστρεψε στις νίκες το Skroutz!

Έντεκα έκανε τις νίκες του στην Development2 League το Skroutz, αφού κέρδισε πολύ δύσκολα τους Kourkoutes All Star σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στα σημεία και να προηγούνται με 14-12 χάρη στα καλάθια των Μητσοτάκη, Παπαδόπουλου και Μερεμέτη. Για τους "ερυθρόλευκους" οι Μανιουδάκης και Σταθάτος ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους στον δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο, Γαλαριώτη και Σταθάτο έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (26-30). Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ και πήραν σκορ από τους Καντιδάκη και Μερεμέτη, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Ένα άκρως ποιοτικό και παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τους παίχτες του Skroutz να βρίσκουν το χέρι τους από την περιφέρεια και με τους Αυγουλή, Παπαδόπουλο και Ξένο να παίρνουν ένα σημαντικό προβάδισμα (53-45). Οι Kourkoutes που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Νίνου και του Μανιουδάκη δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου και μπήκαν σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη. Οι Kourkoutes με καλάθια του Βασιλόπουλου και του Μανιουδάκη έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν στον πόντο λίγο πριν το φινάλε και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Το Skroutz ωστόσο έδωσε τις δικές του απαντήσεις με τους Παπαδόπουλο και Καντιδάκη, διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε πολύ δύσκολα στην ενδέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα με 69-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μερεμέτης με double double και 12 πόντους (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/6 βολές, 18 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 7/33 τρίποντα και 12/23 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Skroutz (Παπαδόπουλος): Αυγουλής (1), Καντιδάκης 14, Μερεμέτης 12, Μητσοτάκης 13 (1), Ξένος 3 (1), Παπαδόπουλος 21 (3), Ρέντζος 3 (1)

Kourkoutes All Stars (Μανιουδάκης): Βασιλόπουλος 15 (3), Γαλαριώτης 3 (1), Ζαφειρόπουλος 3, Μανιουδάκης 12, Μπίτσικας 6 (2), Νίνος 11, Πηξομάτης 5 (1), Σταθάτος 8

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο των νικητών.