19/10/2024
Red Goats 6 10 4 - - 20 -
Rakuzan 20 10 8 16 - 54 -

Επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο η Rakuzan!

Tο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην Rakuzan, καθώς με σφιχτή άμυνα και εύκολο σκορ στην επίθεση, ξέφυγε με 6 – 20.Μ. Παυλίδης με 5, Κουλικούρδης με 4 και Αθανασόπουλος με τρίποντο τα πρώτα βιολιά στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ στη φτωχή συγκομιδή των Red Goats, ο Κορώσης πέτυχε ένα τρίποντο, με τον Λάμπρου να βάζει ένα καλάθι από κοντά.

Με Βαβούδη - Κορώση να ευστοχούν από τα 6.75 και τον Γερόνικο να δίνει λύσεις από κοντά, οι Red Goats προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στην Rakuzan στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι πατώντας το γκάζι στο τελευταίο πεντάλεπτο με μπροστάρη τον Π.Χαιδο(5), πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 16-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με τις ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο και την ελαφρώς καλύτερη Rakuzan να ανεβάζει τη διαφορά στο + 18. Κουλικούρδης με 4 και Μ.Χαιδος με 3 πόντους αντίστοιχα κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Βαβούδης με τρίποντο πέτυχε το μοναδικό καλάθι για τους Red Goats.

Μονόλογος για την Rakuzan η τελευταία στροφή της αναμέτρησης, καθώς τρέχοντας ένα απίστευτο 0 – 16, διαμόρφωσε πανεύκολα το τελικό 20 – 54. Ο Μπολώτας με 6 πόντους έγινε το σημείο αναφοράς στην επίθεση των νικητών, με τον Τούντα να είναι άξιος συμπαραστάτης με 5 αντίστοιχα.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Κουλικούρδης με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στράτος Βαβούδης με 7 πόντους.

Red Goats(Ερρίπης): Βαβούδης 7, Γερόνικος 2, Ερρίπης, Κορώσης 7, Λάμπρου 4, Λυκοκάπης 1, Νίκου, Χατζής.

Rakuzan(Παυλίδης): Αθανασόπουλος 4, Κουλικούρδης 10(14ρ.), Μπολώτας 6, Παυλίδης 2(12ρ.), Ν. Παυλίδης 9, Σαμαρτζής 6, Τούντας 3, Μ. Χαιδος 7(7ρ.), Χάιδος 7.