10/12/2023
Red Goats 4 2 6 13 - 25 -
Los Lampriniers 4 11 14 10 - 39 -

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Λαμπρινή!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Los Labriniers στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Red Goats με 25-39 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τις βρήκε ισόπαλες με 4-4. Για τους Red Goats από 2 πόντους είχαν οι Βρύσης και Ερρίπης, ενώ για τους φιλοξενούμενους 3 πόντους έβαλε ο Αντωνόπουλος και 1/2 βολές είχε ο Βαμβακάς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ευγενείας πήρε μπρος και με 6 δικούς του πόντους και βοήθειες των Γρύλλη - Αντωνόπουλου, έστειλαν τους Los Labriniers στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 6-15. Ο μοναδικός που βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο ήταν ο Γιακουμής με 2 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βαμβακά είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με 6 νέους πόντους του Ευγενεία και 4 του Αντωνόπουλου, ξέφυγε στους 17, 12-29. Δεν μπόρεσαν οι Red Goats να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Τσιαντή και τους 2 του Γιακουμή. Σκορ τρίτης περιόδου 12-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι Los Labriniers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 25-39, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γρύλλη, Αντωνόπουλου, Ρίζου και Βασιλάκη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μπουλιαρίτης, Γιακουμής, Ερρίπης και Νίκου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 6/30 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/15 βολές, 16/47 δίποντα και 0/17 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Red Goats ο Γιακουμής με 7 πόντους, έχοντας 3/8 βολές και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson MVP των Los Labriniers ο Γρύλλης με 8 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 4/6 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Red Goats (Βρύσης): Γιακουμής 7, Βρύσης 2, Γκολιανόπουλος, Ερρίπης 4, Μπουλιαρίτης 6 (2), Νίκου 2, Πέτσας, Τράχειλος, Τσιαντής 4 (1)

Los Labriniers (Ρίζος): Αντωνόπουλος 11, Βαμβακάς 2, Βασιλάκης 4, Γρύλλης 8, Ευγενείας 10, Κάτσης, Ρίζος 4

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο, όπου οι δύο πλευρές βρήκαν ρυθμό επιθετικά!