13/03/2023
New World Fix 20 25 19 22 - 86 -
Brazzers 20 18 10 20 - 68 -

Επέστρεψε η ηρεμία στους Fix!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, οι New World Fix κέρδισαν χθες το βράδυ στο Περιστέρι τους Brazzers με 86-68 για την 22η αγωνιστική της Elite League by Betsson, παίρνοντας έτσι ψυχολογία, ενώ άφησαν την παρέα του Δαρδαμάνη εντός ζώνης υποβιβασμού!

Με τον Παπαϊωάννου να ξεκινάει ζεστός το παιχνίδι και να σκοράρει 10 πόντους, τον Κούρογλου να προσθέτει 5 και τον Γιοβάνη να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια, οι Brazzers προηγούνταν με 12-18, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 8 πόντους του Σιάποντη και τρίποντο του Τσεκουρλούκη, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 20-20!

Στην δεύτερη περίοδο οι New World Fix ήταν ανώτεροι και με 8 πόντους του Αθηναίου, 7 του Diallo και δύο τρίποντα του Σιάποντη, βρέθηκαν στο +9, 45-36, 30" για την ανάπαυλα. Το σκορ του πρώτου μέρους, 45-38, διαμόρφωσε στη λήξη για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Γιοβάνης, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Δαρδαμάνης και από 4 οι Κούρογλου - Παπαϊωάννου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Diallo ήταν ασταμάτητος και με 12 δικούς του πόντους, 4 του Αθηναίου και τρίποντο του Ζωιτού, έδωσαν στην ομάδα του Γαλανού αέρα 16 πόντων, 64-48. Δεν  μπόρεσε η παρέα του Μπάρμπα να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους που πέτυχε ο Δαρδαμάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 64-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New World Fix είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Diallo, Τσεκουρλούκη, Παπαδόπουλο, Σιάποντη και Πανταζή, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 86-68. Για τους Brazzers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Χρόνης, Αμπάζογλου και Γιοβάνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/23 βολές, 23/40 δίποντα και 9/21 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 27 ασίστ, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/13 βολές, 22/60 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μόρια σαν 15 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp των New World Fix ο Diallo με 22 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές και 9/14 δίποντα. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Brazzers ο Γιοβάνης με 17 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/6 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Γαλανός): Diallo 22, Κιτσαντάς, Αθηναίος 17 (2), Ζωιτός 8 (1), Ζαμπέτης, Πανταζής 7, Παπαδόπουλος 10 (1), Σιάποντης 16 (3), Τσεκουρλούκης 6 (2)

Brazzers (Μπάρμπας): Γιοβάνης 17 (3), Βαρθολομαίος, Αμπάζογλου 3, Δαρδαμάνης 13 (1), Κούρογλου 9, Παπαϊωάννου 16, Χρόνης 8 (2), Σαμπάνης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Fix από το δεύτερο δεκάλεπτο!