Beerokoillers 19 15 25 14 - 73 -
Brick City 13 15 17 12 - 57 -

Επέβαλαν τον ρυθμό τους και ξεκίνησαν νικηφόρα οι Beerokoillers!

Ωραίο παιχνίδι έγινε σε Κολωνό ανάμεσα σε Beerokoillers και Brick City, με τους Beerokoillers να επικρατούν με στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Winter Development League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στη άμυνα και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να ακουμπήσουν την μπάλα στον ψηλό. Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6(19-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Brick City προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση όμως οι γηπεδούχοι ήταν σκληροί στην άμυνα και δεν έδιναν τίποτα εύκολα στους αντιπάλους τους. Ο Κοσμαδάκης οργάνωνε πολύ σωστά τους γηπεδούχους, με τους Beerokoillers να πηγαίνουν στην ανάπαυλα στο +6(34-28).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες συνέχιζαν να δίνουν έμφαση στην άμυνα με το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Η Brick City ακουμπούσε την μπάλα στον Ζίζηλα αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν απάντηση με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-45.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, η Brick City προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως οι γηπεδούχοι είχαν θέσει βάσεις νίκης. Η διαφορά κάποια στιγμή έφτασε τους 20 πόντους, οι Beerokoillers δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και πήραν εν τελεί την νίκη με το 73-57 να είναι το τελικό σκορ στον Κολωνό.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Ελευθεριάδης με 26 πόντους και 2 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος των ηττημένων ήταν ο Ζίζηλας με 27 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Beerokoillers: Ασημίνας 7, Ελευθεριάδης 26, Καλαμάρας 1, Κατσίκης 4, Κοσμαδάκης 10, Μανδηλαράς Κ. 5 , Μανδηλαράς Δ. 7, Νεοφύτου, Πάνου 7, Ψεματίκας 6.

Brick City: Ανδρέου, Δελής 9 , Ευθυμίου 3, Ζίζηλας 27, Καρκαμπούνας 6, Κωτσόβολος 3, Σαπουντζής 9, Στασινόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το αλτρουιστικό μπάσκετ των Beerokoillers.