20/10/2024
Μία + Μία 11 16 16 17 - 60 -
Falcons BC ATH 9 18 11 11 - 49 -

Επέβαλλε τον ρυθμό της και πήρε την νίκη η Μία + Μία

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Falcons να ξεκινούν καλύτερα την αναμέτρηση και να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα. Όμως, στη συνέχεια, οι τυπικά γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 11-9.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες είχαν σταθερά την άμυνα, με τις επιθέσεις εκατέρωθεν να κινούνται σε χαμηλά επίπεδα. Στα εναπομείναντα λεπτά της δεύτερης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 27-27.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάζουν «χτυπήματα», με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 34-34, περίπου 6 λεπτά πριν το δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αλλά ένα μικρό ξέσπασμα των γηπεδούχων έφερε το 43-38 της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το παιχνίδι φαινόταν ότι θα ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο σημείο και ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Έτσι και έγινε. Οι ήταν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στα σημεία και πήραν μια οριακή νίκη με το 60-49 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Γερόλυμος με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ πολυτιμότερος παίκτης των ηττημένων ήταν ο Μαρκούτης με 17 πόντους.

Μια + Μία (Ντελαλής): Αλβέρτος, Γερόλυμος 16, Θεοφίλης 9, Κουτρούμπας 3, Μπάτσιος 4, Ντελαλής 4, Ξενικάκης 5, Φιλιππίδης 4, Χουλιαρόπουλος 15.

Falcons (Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος, Κανελλόπουλος 6, Λεργίου 6, Μαρκούτης 17, Παπαδόπουλος 17, Σπινούλας 3, Στρατόπουλος

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των γηπεδούχων στο 4ο και κρίσιμο δεκάλεπτο.