08/03/2023
G-vana 12 10 10 20 8 60 -
Kasonic Beers 14 9 19 10 5 57 -

Εφτάψυχη G-Vana συνέχισε την παράδοση με τους Kasonic!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall η G-Vana επικράτησε στην παράταση των Kasonic Beers με 60-57, συνεχίζοντας έτσι την παράδοση στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Μεγάλη αυτοχειρία από τους Kasonic, οι οποίοι είχαν διψήφιο προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε της 4ης περιόδου και πλήρωσαν τη χαλάρωσή τους. Κομβικοί για τους Τζιβαναίους ο Betsson mvp Γιάννης Θάνος (21π.,13ρ.), αλλά και ο Κωνσταντίνος Μαντζιώρης που έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο με τεράστιο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Kasonic Beers, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Γ. Ζυγούρη (4π.), Μ. Ζυγούρη (3π.), Χατζημιχαήλ (3π.) και Γκόνη (2π.). Η G-Vana, από την άλλη, δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν, σκοράροντας με τους Μαντζιώρη (6π.), Θάνο (4π.) και Λιάνα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-14.

Το ματς παρέμεινε κλειστό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μαντζιώρης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας για συμπαραστάτες τους Νικήτα (2π.) και Θάνο (2π.), ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Καρακωνσταντής, Προσηλιακός και Χατζημιχαήλ μέτρησαν από 3 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου, 22-23.

Μετά την ανάπαυλα οι Kasonic θύμισαν τον καλό τους εαυτό και, κυρίως χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Γ. Ζυγούρη (13π.), έχτισαν διψήφια διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, ο Λιάνας (6π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, με τους Νικήτα (2π.) και Χαλτούπη (2π.) να τον ακολουθούν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι οι Kasonic θα φτάσουν στην επικράτηση χωρίς δράματα. Η G-Vana, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα. Θάνος (9π.), Μαντζιώρης (6π.), Φραγκούλης (2π.) και Νικήτας (2π.) ήταν οι πρωταγωνιστές του come back, με τον Μαντζιώρη να ευστοχεί σε τρίποντη βόμβα ισοφάρισης λίγο πριν το φινάλε. Οι Kasonic έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, επηρεάστηκαν από τις αποβολές των Γ. Ζυγούρη και Κόκκαλη και… έμπλεξαν.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι συνεχόμενοι πόντοι του Θάνου (6π.) έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευράς των γηπεδούχων. Οι Kasonic δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και ηττήθηκαν δίκαια με 60-57.

Στο τέλος του αγώνα, η G-Vana είχε 22/54 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 24 λάθη. Στον αντίποδα, οι Kasonic Beers είχαν 15/51 δίποντα, 6/27 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Θάνος με 21 πόντους και double-double, έχοντας 8/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Ζυγούρης με 23 πόντους, έχοντας 5/16 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

G-Vana (Νικήτας) : Θάνος 21, Λιάνας 11, Μαντζιώρης 18 (2), Νικήτας 6, Τσατσαλής, Φραγκούλης 2, Χαλτούπης 2.

Kasonic Beers (Ζυγούρης) : Γκόνης 5, Ζυγούρης Μ. 5 (1), Ζυγούρης Β., Ζυγούρης Γ. 23 (3), Καρακωνσταντής 5 (1), Κόκκαλης, Προσηλιακός 3 (1), Χατζημιχαήλ 16.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα και το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.