20
Aces 2 8 17 13 - 20 -
Chicago Hulks 15 12 12 16 - - -1

Επιτέλους νίκη για τους Chicago Hulks!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Chicago Hulks πραγματοποίησαν τη πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση, καθώς νίκησαν τους Aces με σκορ 40-55.

Οι Φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Σπύρο Νάσσου , ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Οι Chicago Hulks μπήκαν πολύ δυνατά και αποφασισμένοι να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη στην διοργάνωση .Με τους Νάσσου και Σιαχάμη να πετυχαίνουν 4 και 5 πόντους αντίστοιχα και πολύ σφιχτή άμυνα, το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 2-15.

Στην δεύτερη περίοδο οι Chicago Hulks συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Νάσσου και Σιαχάμης συνέχισαν να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς,να πετυχαίνουν καλάθια και να διευρύνουν το προβάδισμα για την ομάδα τους . Ο Μουστακάτος προσπάθησε με κάποιες ατομικές ενέργειες να σκοράρει αλλά ήταν άστοχος .Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 10-27.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Aces προσπάθησαν ν'αντιδράσουν, με πρωταγωνιστές τους Νίκο Κοντακιώτη, Γιώργο Κοντακιώτη και Αναστάση Μουστακάτο να πετυχαινουν 5 , 6 και 5 πόντους αντίστοιχα .Οι Chicago Hulks ήλεγχαν τον αγώνα και διατήρησαν το προβάδισμα τους .

Στην τελευταία περίοδο οι Chicago Hulks διαχειρίστηκαν σωστά την διαφορά που είχαν αποκτήσει , με τον Νάσσου στην επίθεση να είναι σε τρομερή μέρα , πετυχαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο 11 πόντους.Ο Μουστακάτος από τους Aces προσπάθησε επιθετικά , πετυχαίνοντας 7 πόντους. Τελικό σκορ 40-55.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Νάσσου με 22 πόντους, 5/11 ελεύθερες βολές, 4/10 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ ,4 ασιστ και 4 κλεψίματα ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αναστάσης Μουστακάτος είχε 15 πόντους , 1/6 ελεύθερές βολές , 4/19 δίποντα , 2/9 τρίποντα , 3 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 κλεψίμο.

Οι νικητές είχαν 6/16 ελεύθερες βολές 14/39 δίποντα 7/25 τρίποντα , 47 ριμπάουντ, 14 ασιστ και 12 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/19 ελεύθερες βολές , 12/58  δίποντα , 3/15 τρίποντα , 48 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Aces(Μπατζάκας): Γιώργος Κοντακιώτης 7, Νικόλαος Κοντακιώτης 7, Στεργιόπουλος , Μουστακάτος 15 (2), Τσουτσουράκης 2, Γιαζιτζόγλου 5,Κοζανίδης 3 ,Μαραβέλιας 1 , .

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας) : Βράνας , Νάσσου 22 (3) , Παπαγιαννάκος 7 , Σιαχάμης 10, Τιγγινάγκας 4 , Τσαρτής ,Μπαντουβάκης 4 ,Σαβίτσκι 3 (1), Κανδέλης 5 (1)

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική επιθετική εμφάνιση του Σπύρου Νάσσου.