28/03/2023
Fast Break 14 9 15 19 - 58 -
Terroristas 16 11 9 14 - 50 -

Έπιασαν 13άρι οι Fast Break!

Την Τρίτη το βράδυ 28 Μαρτίου στο Basketaki Arena , δυο στροφές πριν κλείσει η κανονική διάρκεια του πρώτου ομίλου της Development και σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά μεν, αλλά όμορφο σε εξέλιξη παιχνίδι, η πεντάδα των Fast Break ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και έκανε την 13η νίκη της μέσα στην σεζόν απέναντι στους Terroristas με 57 – 50.

Πολύ όμορφο, γρήγορο και χωρίς σκοπιμότητες ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης,με τις δύο ομάδες να παίζουν κυρίως για να το ευχαριστηθούν και τους Terroristas να κρατούν μικρό προβάδισμα με 14 – 16. Στέφος με 5, Κονοφάος με 4 και Λίτινας με τρίποντο, οδηγούσαν την επίθεση για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τους Break, ξεχώρισε ο Τσάφος με 5 πόντους, με τον Αυλωνίτη να βάζει 4 από το ζωγραφιστό και τον Μπουλαξή να σκοράρει μία φορά από τα 6,75.

Οι Terroristas ξεκίνησαν καλά το δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντα από Νίκα και Λίτινα, αλλά στη συνέχεια οι Break με τον Τσάφο να εκμεταλλεύεται το ανοιχτό γήπεδο με 8 συνεχόμενους πόντους, μείωσαν 23-24. Οι ομάδες έμειναν άποντες για τρία αγωνιστικά λεπτά και ο Λίτινας με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 23 – 27 του πρώτου ημιχρόνου.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τα ριμπάουντ, να βγάζουν ωραίες συνεργασίες και με πρώτο σκόρερ τον Μπουλαξή με 5 πόντους και τον Αυλωνίτη να ακολουθεί με 4, να προσπεράσουν με ένα καλάθι. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Κονοφάου που έχασε τα ηνία του παιχνιδιού, έβρισκε λύσεις με 4 πόντους του Στέφου και ο Νίκας με μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 38-36.

Οι Terroristas έκαναν εκρηκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρίποντα από Νίκα– Λίτινα και δίποντο του Στέφου, προσπέρασαν 42 – 44. Σε εκείνο το σημείο, οι Βreak ανέκτησαν και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και με την τριάδα Τσάφου, Μπουλαξή και Ηλιάδη να ηγούνται με 4 πόντους έκαστος, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 57 – 50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κυριάκος Αυλωνίτης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Νίκας με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Break είχαν 19 / 36 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 11 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Terroristas είχαν 11 / 41 δίποντα, 9 / 36 τρίποντα, 1 / 1 βολή, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Fast Break(Μπουλαξής ): Αυλωνίτης 18, Ηλιάδης 6, Μπουλαξής 13(14ρ.), Νιωτάκης 17, Τσάφος 19.

Terroristas (Κονοφάος):Βατικιώτης 2, Κονοφάος 4,Λίτινας 15(12ρ.), Νίκας 16(10ρ.), Στέφος 11(14ρ.), Τσιαούσης 2.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση που είχαν οι δυο ομάδες σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των παικτών.