04/12/2022
Gallika and Piano BC 15 12 18 10 - 55 -
Beerokoillers 15 9 15 14 - 53 -

Έπιασαν κορυφή τα Gallika and Piano!

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, αλλά τα Gallika and Piano επικράτησαν κόντρα στους Beerokoillers με 55-53. Τα Gallika πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη που τους έφερε στην κορυφή του ομίλου με 7 νίκες και 3 ήττες συνολικά. Aπό την άλλη οι Beerokoillers έφτασαν στην 7η ήττα της σεζόν, έχοντας παράλληλα και 3 νίκες στα προηγούμενα παιχνίδια.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Ο Γράδος από την μεριά των Gallika and Piano είχε πολύ καλή απόδοση από τα πρώτα λεπτά και στην πρώτη περίοδο πέτυχε 11 πόντους από τους 15 που έβαλε η ομάδα του. Ο Νεοφύτου ήταν εκείνος που έδινε λύσεις στους Beerokoillers, ώστε τελικά να παραμείνουν οι δύο ομάδες στο ισόπαλο 15-15 μέτα το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο αντίπαλοι παρέμειναν κοντά στο σκορ. Ο Μανιατάκος ήταν αρκετά δραστήριος, ενώ και ο Καπετανίδης άρχισε να φαίνεται στο παρκέ και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 27-24 και να πάνε με αυτό το υπέρ τους προβάδισμα στο ημίχρονο.

Ο Μανιατάκος συνέχισε την δουλειά και στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο αντίπαλο καλάθι με ευκολία, ενώ απέναντι του είχε τον Αχίλε που είχε απαντήσεις και κρατούσε την διαφορά του σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Τα Gallika and Piano έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν με περισσότερη ευκολία και έτσι με το υπέρ τους 43-36 έκλεισαν την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Αν και οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά ακόμη και στο +9, οι Beerokoillers έβγαλαν αντίδραση και με πόντους του Ψεματίκα αλλά και του Αχίλε πλησίασαν στο σκορ κάνοντας το 54-52. Στο τέλος το ματς κρίθηκε στις βολές με τον Γράδο να ευστοχεί σε μία για το 55-52. Ο Νεοφύτου από την μεριά του έβαλε μία στις δύο για το 55-53, ενώ μετά τις δύο άστοχες βολές του Πιερρουτσάκου, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να πάρουν το ριμπάουντ και να εκδηλώσουν μία τελευταία επίθεση και έτσι τα Gallika and Piano έφτασαν στη δύσκολη νίκη με 55-53.

Betsson MVP του παιχνιδιού ήταν ο Ηλίας Μανιατάκος που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ.

Τα Gallika and Piano συνολικά στην αναμέτρηση είχαν 19/49 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 11/21 βολές και πήραν 49 ριμπάουντ. Παράλληλα μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και τέλος είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Beerokoillers μέτρησαν 18/54 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 8/23 βολές και 42 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη και 4 μπλοκ στο ματς.

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος): Γκίκας 2(3ρ.), Γράδος 16(6ρ.), Καπετανίδης 16(4ρ.), Μανιατάκος 17(18ρ.), Ντούρος, Ξηρόκωστας 2(4ρ.), Πιερρουτσάκος 2(13ρ.)

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αχίλε 12(7ρ.), Κατσίκης 9(3ρ.), Μανδηλαράς Δημ. 5(10ρ.), Μανδηλαράς Κων. 4(5ρ.), Νεοφύτου 15(10ρ.), Ψεματίκας 8(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο τέλος του παιχνιδιού.