08/01/2023
Draft Fathers 18 19 11 14 - 62 -
New York Pic-Knicks 18 11 19 10 - 58 -

Έπιασαν κορυφή οι Draft Fathers!

Στη κορυφή του ομίλου τους βρίσκονται από το βράδυ της Κυριακής 8 Ιανουαρίου οι Draft Fathers οι οποίοι πήραν μία δύσκολη νίκη κόντρα στους New York Pic-Knicks με 62-58. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να κατέβασαν στο συγκεκριμένο παιχνίδι μόλις μία πεντάδα, ωστόσο έδειξαν διατεθειμένοι να παλέψουν το ματς μέχρι το τελευταίο λεπτό και έβαλαν δύσκολα στους Draft Fathers που πλέον μετρούν 12 νίκες και 2 ήττες. Από την μεριά τους οι Pic-Knicks έπεσαν στο 4-10.

Οι Draft Fathers μπήκαν πιο ορεξάτοι στο ματς και γρήγορα κατάφεραν να προηγηθούν με 10-3. Αντωνόπουλος και Κοντογιάννης έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα και οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 16-13. Ο Βλαχοθανάσης στη συνέχεια έκανε το 18-15, με τον Αντωνόπουλο από την άλλη να εξακολουθεί να είναι εύστοχος και να φέρνει την ισοπαλία στο παιχνίδι, με το σκορ μετά το τέλος της πρώτης περιόδου να γράφει 18-18.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά, όμως οι λανθασμένες αποφάσεις των φιλοξενούμενων και η καλή άμυνα των Draft Fathers, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν σκορ στον αιφνιδιασμό. Ο Βλαχοθανάσης που βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα, βρήκε συμπαραστάτη στο δεύτερο δεκάλεπτο τον Σκληράκη και κάπως έτσι οι Draft Fathers ξέφυγαν στο +8 για το 37-29, που ήταν και το σκορ στην δεύτερη περίοδο.

Ποιος είπε όμως πως οι New York Pic-Knicks θα τα παρατούσαν τόσο εύκολα; Αν και η διαφορά έφτασε στο +11 (43-32), οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω. Ο Στρογγύλης ανέλαβε δράση και μαζί με τον Αθανασίου ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους, με ένα σερί 2-14, για το 45-46. Ο Σκληράκης με τρίποντη εκτέλεση έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του (48-46), όμως η τρίτη περίοδος έκλεισε με το καλάθη του Κοντογιάννη που έγραψε το 48-48.

Όλα έδειχναν πως στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με το τρίποντο του Γιαννάκου και από τότε δεν το ξαναέχασαν ποτέ, με τους Pic-Knicks όμως να παραμένουν σε «απόσταση αναπνοής». Αντωνόπουλος και Στρογγύλης πάλεψαν να κρατήσουν κοντά στο σκορ την ομάδα τους, η οποία έφτασε ακομα και στο -3 (61-58) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Ιωακείμ ήταν εύστοχος στη βολή του και το 62-58 έμελλε να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης που πέτυχε 14 πόντους, έδωσε μία ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και μάζεψε 15 ριμπάουντ.

Οι Draft Fathers είχαν 18/40 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 8/16 βολές, ενώ μάζεψαν και 45 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 8 ασίστ, 12 κλεψίματα, 17 λάθη και 4 μπλοκ. Οι New York Pic-Knicks είχαν 16/43 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 8/18 βολές, 36 ριμπάουντ και μοίρασαν 6 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 8 κλεψίματα, 18 λάθη και 6 μπλοκ.

Draft Fathers (Σκληράκης): Βλαχοθανάσης 14(15ρ.), Γιαννακός 14(6ρ.), Ιωακείμ 13(4ρ.), Λαυκίδης 4(11ρ.), Μπόλτας, Σκληράκης 17(6ρ.)

New York Pic-Knicks (Αντωνόπουλος): Αθανασίου 13(11ρ.), Αντωνόπουλος 14(4ρ.), Καντεράκης 4(7ρ.), Κοντογιάννης 8(8ρ.), Στρογγύλης 19(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση που έδειξαν οι New York Pic-Knicks στις στιγμές που το σκορ πήγε να ξεφύγει.