22/11/2023
Tseliguns 21 17 19 16 - 73 -
SKG Bugs 16 13 17 12 - 58 -

Έπιασαν την κορυφή οι Tseliguns!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά οι Tseliguns κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-16. Οι παίκτες των Tseliguns, κυρίως οι Κόνσουλας και Αποστολίδης, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι SKG Bugs προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν όμορφες φάσεις και γρήγορα καλάθια. Σε αυτή την περίοδο οι ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος και τελικά οι Tseliguns ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν αυτή την περίοδο με επιμέρους σκορ περιόδου 17-13 και αύξησαν με αυτό τον τρόπο κι άλλο την διαφορά πριν το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Tseliguns συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με σκορ 57-46. Οι Τασιούλας, Παπαδόπουλος και Μπούφος των SKG Bugs προσπάθησαν να επαναφέρουν την ομάδα τους χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Tseliguns διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν άλλο ένα κομμάτι του μοτίβου του παιχνιδιού. Οι Tseliguns έδειξαν χαρακτήρα κατάφεραν να διαχειριστούν εξαιρετικά το προβάδισμα τους έφτασαν σε σημείο να το αυξήσουν κι άλλο και με αυτό τον τρόπο και έχοντας κερδίσει όλες τις επιμέρους περιόδους οι Tseliguns κατάφεραν να πάρουν ακόμα μια νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Σταύρου Αποστολίδη ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους SKG Bugs είναι ο Νικόλαος Τασιούλας ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Tseliguns: Αποστολίδης 19(5), Γεωργιάδης 5, Δημητριάδης 6, Θεοδώρου 14(4), Κόνσουλας 23(1), Μακρίδης 4, Στεργίου 2, Τσέος, Χαρίσης

SKG Bugs: Βοσκάκης 9, Δασκάλου, Μπούφος 12, Ξάνθος, Παπαδόπουλος 13, Σαιβανίδης 2, Τασιούλας 19(2), Χρήστογλου 3(1)