21/01/2024
Anonymous BC 18 22 18 17 - 75 -
Nea Tripodokratia 19 20 13 23 - 85 -

Έπιασε 13άρι η Nea Tripodokratia!

Την 13η νίκη της σε 14 παιχνίδια πέτυχε την Κυριακή η Nea Tripodokratia, καθώς σε ένα δυνατό παιχνίδι με πολύ ωραίο θέαμα, επικράτησε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 75 – 85 απέναντι στους Anonymous, παραμένοντας στην κορυφή του δεύτερου ομίλου της Evolution.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε πολύ ωραίο θέαμα, με τις ομάδες να πηγαίνουν το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό και την Tripodokratia να έχει μικρό προβάδισμα με 18 – 19. Ο Μπίτσος ήταν ο κορυφαίος με 6 πόντους για τους προπορευόμενους, με Πανταζή(5) και Κόλτηρη(4)να δίνουν βοήθεια στο σκοράρισμα, ενώ για τους Anonymous που ακολουθούσαν από κοντά, ξεχώρισε ο άχαστος από κοντά Σεϊμένης με 8 πόντους, με τον Ουζουνίδη να προσφέρει δύο ατομικές προσπάθειες.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στον επιθετικό τομέα και τους Αnonymous να γυρίζουν το ματς και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40 – 39. Ο Ουζουνίδης με 6 πόντους ήταν ο ηγέτης της ομάδας του, με Δρακόπουλο – Σεϊμένη να πετυχαίνουν από 4 και Μπουτσικάκη – Μανωλέα να ευστοχούν από τα 6.75. Στο διπλα στρατόπεδο οι Μπλε είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Κόλτηρη να είναι σε τρομερή κατάσταση πετυχαίνοντας τρία τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε και πάλι υψηλό επιμέρους σκορ(18-23), με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν τη διαφορά στο + 5. Η Nea Tripodokratia έβγαλε αρκετούς πρωταγωνιστές στην επίθεση, με μπροστάρη τον Μπίτσο με 7 πόντους και τους Κόλτηρη(5), Πανταζή(5) και Βασιλάκο(4) να προσφέρουν λύσεις.Η ομάδα του Αλεφαντινού που ήταν πολύ σκληρό καρύδι στηρίχτηκε στα drive των Ουζουνίδη-Δρακόπουλου και στα τρίποντα από Μπουτσικάκη, Βάνα και Κόλτηρη για το 58-62.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι Anonymous μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με 5 συνεχόμενους πόντους του Μπουτσικάκη, 4 του Σεϊμένη, τρίποντο του Βάνα και καλάθι του Ουζουνίδη, προηγήθηκαν με 72 – 70. Με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, η Tripodokratia δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με εκπληκτική άμυνα καθώς δέχτηκε μόλις ένα τρίποντο, τον Κόλτηρη να παίζει σταθερά σε υψηλό ρυθμό με 8 πόντους και τον Πανταζή ψύχραιμο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, γύρισε τούμπα το ματς και πήρε τη νίκη με 75-85!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Κόλτηρης με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ουζουνίδης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασιστ.

Οι Anonymous είχαν 21 / 46 δίποντα, 9 / 28 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η Tripodokratia είχε 25 / 40 δίποντα, 7 / 29 τρίποντα, 14 / 22 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Anonymous(Αλεφαντινός):Βάνας 6(8ρ.), Δρακόπουλος 11(10ρ.), Ελευθεριάδης 5(8ρ.), Μανωλέας 3, Μαύρης, Μπουτσικάκης 14, Ουζουνίδης 16, Σεϊμένης 20, Τζουβάρας.

Nea Tripodokratia (Κουρούμαλος): Βασιλάκος 21, Δεντάκης 3, Κουρούμαλος 2, Κόλτηρης 26(7ρ.), Μαργέλος 5, Μπίτςος 20(11ρ.), Πανταζής 19.