04/02/2023
Χάνειball 11 16 11 12 - 50 -
Boom Shakalaka 14 11 6 11 - 42 -

Έπιασε 13άρι η Χάνειball.

Η Χάνειball επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου στο Basketaki Arena με 50 – 42 απέναντι στην Boom Shakalaka ,πέτυχε την 13η νίκη της στο πρωτάθλημα και στρογγυλοκάθισε στην τέταρτη θέση του πρώτου ομίλου της Development 2.

Η Χάνειball έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με τον Ι. Χριστόπουλο να βάζει 4 πόντους, τον Κότσιφα τρίποντο και τον Κ.Σ. Χριστόπουλο καλάθι από κοντά, προηγήθηκε με 9 – 2. Στη συνέχεια η ομάδα του Μουστάκα αφυπνίστηκε και με μπροστάρη τον ταχύτατο Μαρκουλή με 8 πόντους, τον Μπούρμπουλα να βάζει 4 και τον Κοττέα ένα καλαθάκι, προσπέρασε με 11 – 14.

Το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα και την Χάνειball να πηγαίνει στο ημίχρονο με το υπέρ της 27 – 25. Ο Κ.Κ. Χριστόπουλος ήταν ο ηγέτης στην επίθεση των γηπεδούχων με 6 πόντους, με Κ.Σ. Χριστόπουλο και Δ. Χριστόπουλο να ακολουθούν από κοντά με 4, ενώ για τους φιλοξενούμενους που είχαν πολυφωνία στην επίθεση, ξεχώρισαν Μαρκουλής και Κυρίμης που πέτυχαν από 3.

Στην τρίτη περίοδο, οι δυο ομάδες δεν έβγαλαν και μάτια με την απόδοσή τους, με την ελαφρώς καλύτερη Χάνειball να ξεφεύγει με 38 – 31. Ο Κ.Σ. Χριστόπουλος ήταν αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους με 6 πόντους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Κοττέας με 4 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν καθόλου την συγκέντρωση τους και με τον Κ.Σ. Χριστόπουλο να συνεχίζει το βιολί του με 5 πόντους και βοήθειες από Ι. Χριστόπουλο, Μπελεφάντη και Κότσιφα, έφτασαν στο ροζ φύλλο με σκορ 50 – 42. Κυρίμης με 6 πόντους και Μπούρμπουλας με 4 πάλευαν στην επίθεση της Boom, χωρίς όμως να αποτρέψουν το μοιραίο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κ.Σ. Χριστόπουλος με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Μαρκουλής με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Χάνειball είχε 15/58 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 5/12 βολες, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Η Boom είχε 16/43 δίποντα, 0/18 τρίποντα, 10/13 βολές , κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Χάνειball(Δ.Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 1, Κότσιφας 6, Μπελεφάντης 4(12ρ.), Ι. Χριστόπουλος 8(18ρ.), Κ.Κ. Χριστόπουλος 4(8ρ.), Δ. Χριστόπουλος 6, Κ.Σ. Χριστόπουλος 19.

Boom Shakalaka (Μουστάκας): Αγγελάκης, Κοττέας 8(10ρ.), Κυρίμης 8, Λάσκος (9ρ.), Μαρκουλής 12, Μπούρμπουλας 10(7ρ.), Φλόκας 4.

Τι μας άρεσε: Η σταθερότητα που έχει στην απόδοση της η Χάνειball.