10/03/2024
G-vana 9 19 21 17 - 66 -
Basket Maniacs 13 13 15 18 - 59 -

«Έπιασε» τις 17 νίκες η G-Vana!

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ «καθάρισαν» τη νίκη στη τέταρτη περίοδο και πλέον τους απομένει ακόμα ένα ματς πριν ριχτούν στη μάχη των Playoffs. Οι Basket Maniacs το πάλεψαν αρκετά, αλλά μετά τον τραυματισμό του Νούκα έμειναν με μία πεντάδα και αυτό τους επηρέασε πολύ στο να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο, πέφτοντας πλέον στο 7-16.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν και τόσο καλά και το σκορ έμεινε στα χαμηλά. Οι πρώτοι πόντοι ήρθαν πίσω από τα 6,75 και από τις δύο πλευρές, με τους Δημητριάδη, Καλαμιώτη και Τσιμπούρη να κάνουν το 3-6. Ο Στενάκης συμμετείχε πιο ενεργά στο παιχνίδι και βοήθησε ώστε οι Maniacs να φτάσουν στο 5-13. Ο Μοσχόπουλος είναι αυτός που διαμόρφωσε με μία βολή και ένα δίποντο το 9-13 με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η G-Vana αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο, με τον Θάνο να προσφέρει από κοντά και τον Κριθαρούλα να δίνει λύσεις από το τρίποντο για το 17-20. Ο Αχτίπης επέτρεψε στην ομάδα του να πλησιάσει ακόμα περισσότερο (22-24), ενώ η ισοφάριση ήρθε όταν ο Θάνος έγραψε το 24-24. Καλαμιώτης και Κριθαρούλας κράτησαν το σκορ στην ισοπαλία (26-26), αλλά ο Θάνος στη τελευταία φάση του ημιχρόνου πρόλαβε το ρολόι και με lay up διαμόρφωσε το 28-26, με το οποίο πήγαν στην ανάπαυλα οι ομάδες.

Στα πρώτα λεπτά έπειτα από την επιστροφή στη δράση οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές. Οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ και ένα προβάδισμα 7 πόντων (42-35), αλλά ο Στενάκης κράτησε κοντά την ομάδα του με σερί δικά του καλάθια (42-39). Στο σημείο εκείνο η G-Vana ακούμπησε τη μπάλα στον Μαντζιώρη και αυτός βοήθησε ώστε το τέλος του δεκαλέπτου να βρει την ομάδα του στο 49-41.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9(56-47), οι Basket Maniacs έκαναν μία προσπάθεια να παίξουν τη «τελευταία ζαριά». Αρβανιτίδης, Στενάκης και Καλαμιώτης πήγαν το σκορ στο 59-53, αλλά εκεί σταμάτησε αυτή η προσπάθεια για αντεπίθεση. Τσιμπούρης και Αχτίπης «χτύπησαν» σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο, με το σκορ να ξεφεύγει στο 64-53, φέρνοντας έτσι τη G-Vana «αγκαλιά» με τη νίκη. Το τελικό σκορ έγραψε 66-59 και έτσι οι γηπεδούχοι έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Θάνος με 14 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από τους Basket Maniacs ξεχώρισε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 29 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

G-Vana (Νικήτας): Αχτίπης 8(2ρ.), Θάνος 14(8ρ.), Κριθαρούλας 9(2ρ.), Μαντζιώρης 5(10ρ.), Μοσχόπουλος 13(1ρ.), Νικήτας 8(2ρ.), Τσιμπούρης 9(7ρ.), Φραγκούλης, Ψωμιάδης

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Αρβανιτίδης 7(10ρ.), Δημητριάδης 5(3ρ.), Καλαμιώτης 29(15ρ.), Νούκας, Σασσάς 2(4ρ.), Στενάκης 16(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως ακόμα και με πέντε παίκτες οι Basket Maniacs πάλεψαν το παιχνίδι.