16/12/2023
Termites 14 14 8 20 - 56 -
Mikrokosmos 16 15 19 9 - 59 -

Επιβίωσε από το «θρίλερ» ο Mikrokosmos!

Το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τους Termites να κάνουν μία αντεπίθεση, αλλά τελικά να μην καταφέρνουν να βρουν το τρίποντο που θα πήγαινε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Έτσι οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-8, ενώ ο Mikrokosmos, που άντεξε στο φινάλε, έφτασε στη 5η νίκη του (5-7).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και προηγήθηκαν 9-5. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν αρκετές στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Χριστόπουλο να κάνει το 14-13, αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνοι που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα υπέρ τους, καθώς ο Περράκης ευστόχησε σε τρίποντο και εκανε το 14-16.

Ο Μανίκας έδωσε λύσεις στις αρχές της δεύτερης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 16-22. Οι Termites έμειναν κοντά, με τον Χριστόπουλο να είναι ιδιαίτερα απειλητικός κοντά στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο προσπέρασμα (28-27), όμως Περράκης και Φραγκογιάννης έβαλαν μπροστά και πάλι την ομάδα τους και το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε στο 28-31.

Περράκης και Φραγκογιάννης κρατούσαν σε καλά επίπεδα την επιθετική λειτουργία για τον Mikrokosmo. Για αρκετά λεπτά οι γηπεδούχοι δεν «πλήγωσαν» το αντίπαλο καλάθι, κάτι που έκαναν με επιτυχία οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έφτασαν ακόμα και στο +15(34-49). Η διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν στο +14 μιας και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 36-50.

Ο Mikrokosmos μπορεί να είχε ένα καλό υπέρ του προβάδισμα, όμως… κούτσα-κούτσα οι Termites ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Ο Χριστόπουλος σε συνεργασία με τον Σταματόπουλο ήταν εκείνοι που πρωταγωνίστησαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Πασχαλινόπουλος. Κάπως έτσι οι Termites πλησίασαν στο δίποντο (55-57). Ο Περράκης με δύο βολές του έγραψε το 55-59, ενώ ο Χριστόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 56-59. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, μάλιστα, οι Termites είχαν μία τελευταία ευκαιρία να στείλουν το ματς στη παράταση, όμως ο Πασχαλινόπουλος αστόχησε στο σουτ τριών πόντων και έτσι ο Mikrokosmos έφυγε με το ροζ φύλλο, επικρατώντας 56-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Περράκης με 26 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 16 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Από τους Termites ξεχώρισε ο Γιώργος Χριστόπουλος με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Termites είχαν 11/32 δίποντα, 8/43 τρίποντα, 10/21 βολές, 50 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Mikrokosmos τελείωσε το ματς με 14/38 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη και 5 μπλοκ.

Termites (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος 5(3ρ.), Πασχαλινόπουλος 10(3ρ.), Πολύδωρος 4(12ρ.), Σταματόπουλος 5(12ρ.), Χατζητσομπάνης 8(7ρ.), Χριστόπουλος 23(13ρ.)

Mikrokosmos (Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 7(3ρ.), Ζωίδης 5(3ρ.), Μανίκας 4(4ρ.), Μπεκιάρης 2(6ρ.), Παπαδημητρόπουλος 1(3ρ.), Περράκης 26(16ρ.), Τσατσαρώνης 4(6ρ.), Φραγκογιάννης 8(2ρ.), Φρυσάλης 2(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των γηπεδούχων και το δραματικό φινάλε.