20/04/2024
Χάνειball 3 16 17 23 - 59 -
Virtus Kothonia 8 5 - 15 - 28 -

Επιβλητική η Χάνειball!

Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από την αστοχία που είχαν οι δυο ομάδες στην τελική προσπάθεια, με την νεόφερτη Virtus ελαφρώς καλύτερη να προηγείται με 3 – 8. Χρονόπουλος – Νικολακόπουλος με τρίποντα και Αμπάτης με καλάθι οι σκόρερ για τους προπορευόμενους , ενώ το μοναδικό καλάθι για την Χάνειball πέτυχε ο Κ.Χριστόπουλος στην εκπνοή.

Η Χάνειball βρήκε τα πατήματα της στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασε σταδιακά την απόδοση της και με κορυφαίο του γηπέδου τον Κ. Χριστόπουλο με 10 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 19 – 13. Στην αντίπερα όχθη, η Βίρτους που έμεινε χωρίς καλάθι για έξι ολόκληρα λεπτά, πέτυχε ένα τρίποντο με τον Αμπάτη και καλάθι με τον Χρονόπουλο μειώνοντας τη διαφορά στους 6.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το τρίτο δεκάλεπτο η Χάνειball,καθώς τρέχοντας ένα εκπληκτικό 17 – 0, καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ο αέρινος Γιάννης Χριστόπουλος ήταν το σημείο αναφοράς στην επίθεση των προπορευόμενων, καθώς πέτυχε 8 πόντους και πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Ρήγο που έκανε πάρτι στην ρακέτα με 4 και τρίποντο του Κ. Χριστόπουλου.Σκορ 36-13!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις με κορυφαίο τον Αμπάτη με 7 πόντους, όμως η Χάνειball ήταν ασταμάτητη! Η γηπεδούχος ομάδα εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων και σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια,έφτασε στο τελικό 59 – 28. Ο Χατζηνικολής αυτή την φορά ήταν η αιχμή του δόρατος με 8 πόντους, με Ι. Χριστόπουλο – Μπελεφάντη να προσφέρουν από 4 έκαστος και ο Κ.Χριστόπουλος με τρίποντο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννης Ρήγος με 9 πόντους, 20 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Αμπάτης με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Χάνειball(Κ.Χριστόπουλος): Δαμουλάκης 2(20ρ.), Κότσιφας 3, Μπελεφάντης 6(10ρ.), Ρήγος 9(20ρ.), Χατζηνικολής 8, Ι. Χριστόπουλος 14, Κ. Χριστόπουλος 17.

Virtus Kothonia(Κωστόπουλος): Αλεπάκης, Αμπάτης 12(13ρ.), Κοροβέσης, Κουμπανάκης, Κωστόπουλος, Νικολακόπουλος 5, Σάλλαρης 2, Σαντοριναίος 2, Χρονόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισε η Χάνειball το παιχνίδι ακόμα κι όταν έφυγε η διαφορά.