Frigo Driver 15 10 18 21 - 64 -
Destroyed Pistons 20 24 18 20 - 82 -

Επιβλητικοί οι Destroyed Pistons!

Εφτά έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι Destroyed Pistons, καθώς επικράτησαν εύκολα των Frigo Driver σε παιχνίδι που έγινε στο Basketaki Arena.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές και τους Destroyed Pistons οριακά καλύτερους. Έτσι, με καλάθια των Καλογερόπουλου, Μητσογιάννη, Σαχινίδη και Σπανόπουλου προηγήθηκαν με 15-20. Για τους γηπεδούχους οι Λουκατάρης και Ν. Παπαδάκης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση έγιναν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Pistons, καθώς με ολοκληρωτικό μπάσκετ και καλάθια των Καλογερόπουλου, Σαχινίδη και Τζούμα, έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-24 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +19 (25-44). Οι τυπικά γηπεδούχοι που στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Χ. Παπαδάκη, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +19 στο φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου και έβαλαν ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Ο Καλογερόπουλος ήταν καθοριστικός στην εξέλιξη αυτή έχοντας ενεργό ρόλο στο σκοράρισμα και στην οργάνωση του παιχνιδιού, ενώ οι Σπανόπουλος και Μητσογιάννης ήταν εκεί όταν η ομάδα τους είχε ανάγκη. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έκαναν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, με τους Χ. Παπαδάκη, Καπετανάκη και Ροδάκη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε άλυτο. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 43-62.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού τα πάντα είχαν κριθεί. Οι Destroyed Pistons χωρίς να δυσκολευτούν, δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας και έφτασαν εύκολα στη νίκη με τελικό σκορ 64-82. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν τις... εντυπώσεις αφού έκαναν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, όμως σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μητσογιάννης με double double και 16 πόντους (8/10 δίποντα, 0/2 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/52 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 10/29 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν 26/54 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 23 ασίστ.

Frigo Driver (Χ. Παπαδάκης): Καπετανάκης 11 (3), Κυρίτσης 3 (1), Κόκκαλης 6, Λουκατάρης 8, Χ. Παπαδάκης 21, Ν. Παπαδάκης 8, Ροδάκης 7

Destroyed Pistons (Καλογερόπουλος): Κάππας 8, Καλογερόπουλος 9 (3), Καρατσίκος 8, Μητσογιάννης 16, Ρουκουνάκης 2, Σαχινίδης 18 (4), Σπανόπουλος 15 (1), Τζούμας 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.