28/06/2022
Thessaloniki Avispas 15 11 15 27 - 68 -
Λιμνάνθρωποι BC 16 27 24 23 - 90 -

Επίδειξη δύναμης από τους Λιμνάνθρωπους BC!

Τις 5 νίκες κατάφεραν να φτάσουν οι Λιμνάνθρωποι οι οποίοι μετά από μια φοβερή εμφάνιση μπόρεσαν να πάρουν σχετικά εύκολα την νίκη απέναντι στους Thessaloniki Avispas με σκορ 68-90.

Το πρώτο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει αρκετά καλά για για τις δύο ομάδες καθώς από την μια οι Avispas θα βρουν αρκετές φορές το καλάθι χάρης στις πολλές κερδισμένες μάχες στο ποστ κυρίως από τον Χατζηιωαννίδη και από την άλλη οι Λιμνάνθρωποι , θα φανούν λίγο πιο τυχεροί καθώς εφαρμόζοντας για ακόμα μια φορά τον γρήγορο τρόπο παιχνιδιού θα μπορέσουν να προηγηθούν με την ελάχιστη διαφορά.

Εκεί ήταν όμως όπου οι Λιμνάνθρωποι μπόρεσαν να πάρουν φόρα και έτσι χάρης στα πολλά καλάθια στον αιφνιδιασμό από τον Καδή και τον Χοπτερίδη η διαφορά θα φτάσει μέχρι και τους 17 πόντους , την ίδια στιγμή που οι Avispas θα μειώσουν αρκετά τον ρυθμό τους συγκριτικά με το πρώτο δεκάλεπτο.

Το τρίτο δεκάλεπτο για τους Λιμνάνθρωπους θα συνεχίσει ακριβώς στους ίδιους ρυθμούς μόνο που αυτή την φορά στην εξίσωση θα μπει και ο Αμπατζής με τον Στράντζαλη προσπαθώντας πλέον να καθαρίσουν το ματς. Το μόνο που θα καταφέρουν οι Avispas είναι να μην αφήσουν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με την διαφορά χάρης στον Σοιλεμεζίδη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι θα ανοίξει αρκετά και θα δώσει την δυνατότητα και στις δύο ομάδες να πετύχουν όσα περισσότερα καλάθια μπορούν , οι Avispas θα κερδίσουν στο επιμέρους σκορ όμως οι Λιμνάνθρωποι έχοντας τους 4 από τους 6 παίχτες με πάνω από 15 πόντους δεν θα μπορούσαν με τίποτα να χάσουν αυτόν τον αγώνα , έτσι έφυγαν με αυτή την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ 68-90.

MVP του αγώνα για ακόμα μια φορά είναι ο Θοδωρής Καδής ο οποίος παραλίγο να πετύχει triple double έχοντας 23 πόντους , 15 ριμπάουντ και 8 ασίστς.

Για την ομάδα όμως των Avispas αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Λάκης Χατζηιωαννίδης ο οποίος πέτυχε double double με 32 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Κώστας 5 (1) , Χουρδάκης 6 , Καμαρούδης 5 (1) , Ιακωβίδης 8 , Μαυρίδης , Σοιλεμεζίδης 10 , Καλοβέρος , Χατζηιωαννίδης 32 (6) , Μαγούδης 2

Λιμνάνθρωποι BC: Καδής 23 (3) , Στράντζαλης 20 (3) , Αμπατζής 25 (5) , Τσεπνίδης 2 , Χοπτερίδης 18 , Πετάβρατζης 2