12/11/2022
Couvaliers 15 23 25 11 - 74 -
West Side B.C 10 12 16 20 - 58 -

Επίδειξη δύναμης από τους Couvaliers!

Στο κλειστό γήπεδο του Σπαρτάκου οι Couvaliers διατήρησαν το αήττητό τους στο πρωτάθλημα της Rebound League, υποχρεώνοντας σχετικά εύκολα την West Side στην πρώτη της φετινή ήττα με τελικό σκορ 74-58 .

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Κούκη και Πάνο να ηγούνται στο άλλο μισό του παρκέ, πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους, ξεκινώντας την αναμέτρηση με ένα σερί 8-0 για τους Couvaliers! Στη συνέχεια συνέχισαν με την ίδια ένταση φτάνοντας μέχρι και το +9 (15-6), με την West Side όμως να αντιδρά και να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο στο μείον πέντε με σκορ 15-10. Ο Κούκης πέτυχε 9 πόντους, ενώ ο Τσούλφας σκόραρε τους 8 από τους 10 για τους φιλοξενούμενους, με τους δύο παίχτες να επιδίδονται σε ένα προσωπικό επιθετικό ρεσιτάλ στην αρχή του ματς.

Στη δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με το «πόδι κολλημένο στο γκάζι», είχαν τον Πάνο να πραγματοποιεί μια υπέροχη μπασκετική παράσταση στο κλειστό του Σπάρτακου, συνεπικουρούμενος από τον επίσης εξαιρετικό Κούκη με αποτέλεσμα στα μέσα του δεκαλέπτου να προηγούνται με δεκαέξι πόντους διαφορά, 32-16! Αυτή η απόσταση διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημίχρονο να δείχνει το υπέρ τους 38-22, με τον Πάνο να έχει πετύχει 12 πόντους, ενώ ο Αθανασιάδης από πλευράς West να έχει σκοράρει 8.

Επιστρέφοντας από το ημίχρονο, οι Couvaliers μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο να πιστέψουν οι «Δυτικοί» ότι μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος για ακόμη μια περίοδο τους Πάνο και Κούκη, αλλά και τους Χριστοδούλου και Τσιρδήμο να μπαίνουν  στην εξίσωση προηγήθηκαν με 54-38, ενώ με ένα σερί 9-0 οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας 25 πόντους διαφορά, 63-38, δίνοντας ένα πρόωρο τέλος στον αγώνα και με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ότι δεν έχουν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την κατάσταση. Στην τρίτη περίοδο, ο Κούκης πέτυχε 8 πόντους, ενώ 10 είχε ο καλύτερος παίκτης της West, Παναγιώτης Τσούλφας.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί και την West Side να μην μπορεί να ροκανίσει περισσότερο τη διαφορά, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Couvaliers να πανηγυρίζουν τη τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 74-58 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Πάνος με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Παναγιώτης Τσούλφας είχε 28 πόντους, 19 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στα των ομαδικών αριθμών, οι Couvaliers είχαν 22/47 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 22/50 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 5/16 βολές, 50 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα και 9 λάθη.

Couvaliers (Καζάνης): Δρυμώνης, Κούκης 27, Αθανασόπουλος 4, Πάνος 30, Τσιρδήμος 6, Καζάνης 2, Χριστοδούλου 5 .

West Side (Αδελφόπουλος): Αλεξανδρόπουλος 3, Αθανασιάδης 16, Τριανταφυλλίδης 11, Αδελφόπουλος, Φρονιμόπουλος, Τσούλφας 28, Γαλανόπουλος, Πατσαχτσίδης .

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Πάνου και Κούκη, οι οποίοι βρέθηκαν σε εξαιρετική βραδιά και πέτυχαν τους 57 από τους 74 πόντους της ομάδας τους!