07/05/2023
Brothers United 28 23 29 17 - 97 -
Indians 18 16 17 9 - 60 -

Επίδειξη δύναμης από τους ανανεωμένους Brothers United!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Summer Evolution League, η νέα version των Brothers United υπό τις οδηγίες του κόουτς Μαρκάτου και παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε εύκολα των Indians με σκορ 97-60.

Οι Brothers ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Παύλο Κουτουζή με 44 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Στην αντίπερα όχθη, ο Θανάσης Δημητρίου είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασιστ!

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν απλόχερα από τις πρώτες στιγμές το πλούσιο επιθετικό ταλέντο που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα, πετυχαίνοντας 28 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Ο Κουτουζής σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κανελλόπουλος με 6 πόντους μέσα το ζωγραφιστό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με πολλές ελλείψεις και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Δημητρίου με 11 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28–18.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τον Κουτουζή να είναι το ίδιο εντυπωσιακός και να τελειώνει το δεκάλεπτο με 12 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, οι Indians οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με κυριότερο πρόβλημα, αυτό της αντιμετώπισης της καλαθομηχανής που ακούει στο όνομα Κουτουζής. Πρώτοι σκόρερ σ’ αυτή την περίοδο ήταν οι Δημητρίου και Πουλοκέφαλος με 6 πόντους έκαστος. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 51–34.

Το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης αποτέλεσε το πλέον  παραγωγικό για την ομάδα του coach Μαρκάτου, καθώς τελείωσαν την περίοδο πετυχαίνοντας 29 πόντους. Η Μπιτζής και Κουτουζής πέτυχαν από εννέα πόντους, ενώ στην άλλη πλευρά ο Δημητρίου είχε 5. Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με το 81–50. Στα αξιοσημείωτα της περιόδου, η τριποντάρα του Πουλοκέφαλου από το logo του γηπέδου.

Το μοναδικό διακύβευμα της τελευταίας στροφής, ήταν αν θα κατάφερναν οι γηπεδούχοι να πιάσουν τους 100 πόντους, κάτι το οποίο τελικά δεν πραγματοποιήθηκε, καθώς το τέλος του παιχνιδιού τους βρήκε να πανηγυρίζουν τη νίκη με το 97-60!

Οι Brothers United είχαν 28/54 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 5/5 βολές, 46 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/30 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 5/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη.

Brothers United(Μαρκάτος): Κανελλόπουλος 17, Κατραντζής 9, Κοντός 10, Κουτούζη 44, Μπιτζής 15, Ντούσιας, Πίτος 2!

Indians(Μαμάκος): Δημητρίου 22, Μαμάκος 9, Μπαλτάς 11, Πουλοκέφαλος 13, Τσιώτας 3, Φαραός 2.

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό πάρτυ του Κουτουζή, αλλά και οι 27 συνολικά ασίστ των νικητών!