14/06/2023
Circle BC 14 10 19 11 - 54 -
Black Mamba 25 27 22 27 - 101 -

Επίδειξη δύναμης από το Black Mamba!

Τετάρτη απόγευμα στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Master Summer League, το Black Mamba έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη regular season, καθώς επικράτησε της Circle με σκορ 54-101. To Mamba τερμάτισε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, οι "μωβ" στη 4η και αμφότεροι περιμένουν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα Deportivo Faliro Mera-Lyonmen, ώστε να μάθουν τους αντιπάλους τους στη πρώτη φάση των playoffs. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα, καθώς με τον Μονέο(8π) να πληγώνει τον αντίπαλο από τη περιφέρεια και τον Δέδε(6π-4ρ-1ας) να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 14-25. Από την πλευρά της Circle, οι Μουρελάτος και Γεωργίου αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ, πετυχαίνοντας από 4 πόντους!

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους στις δύο πλευρές του παρκέ, κατέβασαν την ομάδα του κόουτς Αλεξόπουλου στους δέκα πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, ευστόχησαν τέσσερις φορές έξω από τη γραμμή των 6.75 και με τον Σταματέα να πετυχαίνει δέκα πόντους έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με το εμφατικό 24-52. Ο Μανσόλας ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στο ενεργητικό του.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να κρατήσουν την απόσταση ασφαλείας που είχαν δημιουργήσει, όπερ και εγένετο, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής του παιχνιδιού τους βρήκε μπροστά με σκορ 43-74, δίνοντας κατά αυτό τον τρόπο ένα πρόωρο τέλος στο παιχνίδι!

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει το Mamba να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 54-101!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Βασίλης Δέδες με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βασίλης Μανσόλας είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ  και 1 κλέψιμο!

Το Black Mamba είχαν 28/50 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 9/15 βολές, 54 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 25/61 δίποντα, 1/25 τρίποντα, 1/5 βολές, 48 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη .

Circle(Mike Αλεξόπουλος): Γιώργος Αλεξόπουλος 3, Γεωργίου 6, Ζαφειρόπουλος 2, Ζυγούρης, Καλούδης 4, Καρκαλέτσης 2, Μανσόλας 20, Μουρελάτος 9, Μπακόπουλος 2, Παπαχρήστου, Τουμπανάκης, Χατζηγιαννίδης 6.

Black Mamba(Μαρίτσας): Γεραμάς 4, Δέδες 22, Μονέος 24, Μπολοτάκης 10, Ρεπάνης 5, Σταματέας 22, Φώτογλου 8, Μαρίτσας 6.

Τι μας άρεσε : Οι 101 πόντοι των νικητών!