21/01/2024
Collectors 22 11 17 18 - 68 -
Peristeri Trelleborg 6 11 1 21 - 39 -

Επίδειξη δύναμη από τους Collectors!

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν οι Collectors το παιχνίδι κόντρα στη Peristeri Trelleborg της οποίας επικράτησαν με το ευρύ 68-39. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήταν η 12η στη σεζόν (12-2). Απο τους φιλοξενούμενους όλοι ήξεραν ότι η αποστολή τους στο συγκεκριμένο ματς ήταν ιδιαίτερα δύσκολη και τελικά δε γλίτωσαν την 12η ήττα τους (1-12).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν 11-0. Οι φιλοξενούμενοι για  κάτι παραπάνω από 3 λεπτά δεν μπορούσαν να «σπάσουν το ρόδι», κάτι που έκανε τελικά ο Βαγενάς για το 11-2. Αφού η Peristeri Trelleborg πήρε μπρος, πλησίασε στους 5 πόντους (11-6), αλλά Κωνσταντίνος Αναστόπουλος και Κούδας ανέλαβαν δράση ώστε να πάνε το σκορ στο 22-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο Παναγιώτης Αναστόπουλος δήλωνε «παρών» για τους Collectors, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 31-13. Ο Παντελεάκης έδωσε λύσεις επίσης κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, ενώ και αμυντικά τα πήγε πολύ καλά και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Collectors να προηγούνται 33-17.

Στην τρίτη περίοδο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ, καθώς η Peristeri Trelleborg σκόραρε όλο κι όλο έναν πόντο σε όλο το δεκάλεπτο! Οι γηπεδούχοι αφού έβλεπαν ότι οι αντίπαλοί τους έμειναν άπραγοι, βρήκαν ευκαιρία και ανέβασαν κι άλλο την απόσταση. Ο Κούδας εκμεταλλεύτηκε ευκαιρίες στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ και οι Γαζεπίδης και Λαγός έδωσαν λύσεις και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 50-18.

Η τέταρτη περίοδος αποτελούσε πλέον μία τυπική διαδικασία. Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και βρήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ, κάτι που έφερε το ματς στο 68-39 που ήταν και το σκορ με το οποίο έκλεισε η αναμέτρηση, με νικητές τους Collectors.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Κούδας με 13 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από την Peristeri Trelleborg ξεχώρισε ο Δημήτρης Δαλέζος με 8 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Collectors μέτρησαν 23/47 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 7/14 βολές, 53 ριμπάουντ, αλλά και 21 ασίστ, 14 κλεψίματα, 14 λάθη και 5 μπλοκ. Η Peristeri Trelleborg είχε 12/48 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 3/7 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, όπως και 10 κλέψιματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ.

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος Κ. 7(3ρ.), Σαβέριος 13(2ρ.), Τσατσάνης 4(3ρ.), Παντελεάκης 7(9ρ.), Κούδας 13(16ρ.), Αναστόπουλος Π. 10(8ρ.), Γαζεπίδης 10(2ρ.), Λαγός 4(10ρ.)

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Δρακόπουλος 9(2ρ.), Βαγενάς 9(5ρ.), Λεβεντούρης 7(6ρ.), Τσίντζας, Δαλέζος 8(16ρ.), Κακογιάννης 2(5ρ.), Κυνηγάκης 4(4ρ.), Μηλιώνης, Σταυρόπουλος, Τάτσης, Τσουμάνης

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες.