16/09/2023
The Dreamers 18 9 15 13 - 55 -
Gerakas Hawks 2 4 15 15 - 36 -

Επίδειξη δύναμης από τους The Dreamers!

Αν η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, τότε άπαντες στο στρατόπεδο των The Dreamers θα πρέπει να αισθάνονται άκρως ικανοποιημένοι από την πρώτη τους παρουσία στην Development League, καθώς οι «μώβ» παίζοντας εξαιρετικά στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού  επικράτησαν του Γέρακα Hawks με σκορ 55-36. Η ομάδα του Μανασή έχει διατηρήσει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που την οδήγησαν στην άνοδο κατά την περσινή χρονιά, όπως η πίεση πάνω στην μπάλα και σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα(Βαζούρας, Κοβαλάκης, Κουρίχ), τους κάνουν αυτόματα μια από τις ομάδες που θα κάνουν αισθητή την παρουσία τους της φετινή χρονιά. Από την άλλη, οι Hawks, στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Πικάση και Τζελέπη, και ευελπιστούν τη γρήγορη επανένταξη τους, ώστε να παρουσιάσουν στο παρκέ της διοργάνωσης τις πραγματικές τους δυνατότητες. Πάμε να δούμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ του Seven, έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν τον αντίπαλο στους δύο πόντους, είχαν συνεργασίες για highlights και το 18-2 του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε ως φυσική συνέχεια των προαναφερθέντων. Πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων ήταν οι Ελενίτσας και Κουριχ από 6 πόντους έκαστος, ενώ το μοναδικό καλάθι του Γέρακα το πέτυχε ο Σκλαβούνος!

To δεύτερο δεκάλεπτο δε διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 9-4. Ο Μανασής μπήκε στην επιθετική εξίσωση του παιχνιδιού με 3 πόντους, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Καπουλάς και Λιγνός είχαν από 2. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 27-6.

Οι Hawks επέστρεψαν στο παρκέ του Seven με σκοπό να παρουσιάσουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, αφού κατάφεραν να κερδίσουν την περίοδο με το επιμέρους 13-15. Ο βενιαμίν της ομάδας, Δημήτρης Λιοφάγος(4π), άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις με τις μοναδικής ομορφιάς προσωπικές φάσεις, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον πολύ καλό Γιαννακάκη με 5! Από την άλλη πλευρά, η απόδοση των «μώβ» δεν ήταν ανάλογη αυτής των δύο πρώτων δεκαλέπτων, με τον Μανασή να κλείνει την περίοδο με 3 πόντους! Σκορ δεκαλεπτου το 40-21!

Στην τελευταία στροφή δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της, με το τέλος τους παιχνιδιού να βρίσκει τους Dreamers να πανηγυρίζουν την παρθενική τους νίκη στο πρωτάθλημα της Development League με σκορ 55-36!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Λευτέρης Μανασής με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Λιγνός είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι The Dreamers είχαν 15/33 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 7/11 βολές, 48 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/39 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 5/15 βολές, 29 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

The Dreamers(Μανασής): Βαζούρας 7, Ελενίτσας 7, Κοβαλάκης 2, Κοντός 5, Κουρίχ 9, Μανασής 9, Παναγόπουλος 6, Παπακωνσταντίνου 8, Περγαντής 2.

Gerakas Hawks(Πικάσης):Γιαννακάκης 11, Δασκαλάκης, Καπουλάς 2, Κατσαμάκης, Λιγνός 13, Λιοφάγος 4, Παλλαντζάς 4, Σκλαβούνος 2.

Τι μας άρεσε : Το θέαμα που μας πρόσφεραν οι νικητές μέσω των εξαιρετικών συνεργασιών που είχαν, αλλά και η απόδοση του μικρού, Δημήτρη Λιοφάγου, από την πλευρά των Hawks!