15/09/2024
ReTirees 23 19 17 16 - 75 -
Buzzer Eaters 13 13 16 10 - 52 -

Επίδειξη δύναμης από τους ReTirees!

Από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, καθώς έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό από Πλεξουσάκη και Γιαμαίο. Για τους φιλοξενούμενους ο Ζανιάς προσπάθησε με διεισδύσεις να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και μείωσε σε 23-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι με όρεξη να τρέξουν το γήπεδο, βρίσκοντας και επιπλέον λύσεις από μακριά με τον Τσαπατάκη. Με την διαφορά να βρίσκεται σταθερά πάνω από τους 10, Λιγνός και Ρίζος προσπάθησαν να ξαναβάλουν τους Eaters στο παιχνίδι με σουτ κυρίως από μέση απόσταση.

Στην επανάληψη ο Ζανιάς έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και έδωσε λύσεις έξω από την γραμμή των 6.75, αλλά βοήθησε και στην δημιουργία, με τον Κώτση να βρίσκει σκορ κοντά στο καλάθι. Οι Κόκκινοι δεν άφησαν περιθώρια επιστροφής ούτε στην τρίτη περίοδο, καθώς Στόλης και Σαρρής ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο Ζανιάς προσπάθησε με ατομικές ενέργειες να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, όμως η δουλειά είχε γίνει για τους γηπεδούχους, καθώς επικράτησαν εύκολα στο τέλος με 75-52 και ξεκίνησαν ιδανικά την φετινή σεζόν στο Basketaki Cup.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Τσαπατάκης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζανιάς με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ReTirees (Πλεξουσάκης): Γιαμαίος 10, Κτιστάκης 3, Πλεξουσάκης 17, Σαρρής 5, Σκοπελίτης 9, Σκοπελίτης 4, Στολής 9, Τσαπατάκης 18

Buzzer Eaters (Ζανιάς): Γαβαλάς, Χριστούλης, Δεδεμαδης, Ζανιάς 26, Κωτσης 7, Λιγνός 8, Παυλόπουλος, Ρίζος 11

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο μπάσκετ των γηπεδούχων!