14/03/2023
Σοποτό B.C. 18 20 14 18 - 70 -
Pistachios 8 11 7 9 - 35 -

Επίδειξη δύναμης από το Sopoto!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master, το Sopoto δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Pistachios, καθώς όντας καλύτερο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού τους υποχρέωσε σε νέα ήττα με το επιβλητικό 70-35! O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Άρης Αγγελογιαννοπουλος με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Βάιος Φλίγκος είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, καθώς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε σε θέση οδηγού με το σκορ 18-8. Ο Κουτσουρής με 7 πόντους στο ενεργητικό του ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Λουρίδας με 4. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν επηρεασμένοι  τόσο από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, όσο και από τις απουσίες των Τάλαρου και Ντούσια, κλείνοντας της περίοδο με μόλις 8 πόντους στο παλμαρέ τους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι παρέα του Σοφιανόπουλου ανέβασε ακόμη περισσότερο την ένταση στο παιχνίδι τους, κράτησε εκ νέου χαμηλά στο σκορ τον αντίπαλο της και με τους Ψαλιδόπουλο και Αγγελογιανόπουλο να πετυχαίνουν 7 και 5 πόντους αντίστοιχα, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο συν δεκαεννέα με σκορ 38-19. Ο Τσίτουρας(4π) ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων στο διάστημα αυτό.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να καθαρίσουν το παιχνίδι και εν τέλει το κατάφεραν, καθώς οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 52-26. Ο Αγγελογιαννοπουλος πλήγωσε τους Pistachios, πετυχαίνοντας 8 πόντους. Στον αντίποδα, οι Κανελλόπουλος(4π), Γονιδάκης(2π) και Κοντογιάννης(1π) σκόραραν τους 7 πόντους στη περίοδο αυτή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα, αλλά αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους, καθώς το τέλος του παιχνιδιού τους βρήκε να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 70-35.

Το Sopoto είχε 21/33 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 10/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/35 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 8/19 βολές, 26 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη .

Sopoto(Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 24, Κουτσουρής 16, Λουρίδας 4, Σοφιανόπουλος 8, Χαλκιαδάκης 6, Χουλιάρας, Ψαλιδόπουλος 12.

Pistachios(Κοντογιάννης): Γκόλιας 5, Γονιδάκης 6, Κακαβάς, Κανελλόπουλος 8, Κοντογιάννης 1, Μουρμούρης 3, Παπαγεωργίου, Τσίτουρας 4, Φλίγκος 8.

Τι μας άρεσε : Η συνολική εμφάνιση του Sopoto!