Terroristas 2 7 11 20 - 35 -
Kavlanta Hawks 14 13 4 4 - 40 -

Επική ανατροπή για τους Kavlanta Hawks

Ανατροπή με άρωμα Κωνσταντινούπολης πέτυχαν οι Kavlanta Hawks  ενάντια των Terroristas, καθώς γύρισαν από το  -19, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Seven για το Basketaki Cup .

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι , καθώς βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος  του πρώτου δεκαλέπτου με 2- 14 .Πρώτος σκόρερ των Terroristas ήταν ο φοβερός και τρομερός Λίτινας με δέκα πόντους , ενώ για λογαριασμό των Κavlanta το μοναδικό καλάθι πέτυχε ο Τζωρτζης στα μέσα του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς ο Λίτινας και η παρέα του με ένα σερί 11 – 4 βρέθηκαν να προηγούνται με 6 – 25, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 9  – 27.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει. Οι Hawks εκμεταλλευόμενοι την υπεραριθμία τους, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες , έβγαλαν ενέργεια και με αιχμή του δόρατος τους Τζώρτζη και Ιωαννίδη, που πέτυχαν από τέσσερις πόντους, κατέβασαν τη διαφορά στους έντεκα, 20 – 31, όπου ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 20 – 4, πήραν μια τεράστια νίκη γοήτρου εν’ όψει της συνέχειας, με τελικό σκορ 40 – 35 . Πρώτος σκόρερ των νικητών για τη τέταρτη περίοδο ήταν ο Τζώρτζης με οχτώ πόντους , ενώ τους μόλις τέσσερις των Terroristas πέτυχαν οι Λιτίνας και Κουτουβάλης με τρείς και έναν πόντο αντίστοιχα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τζώρτζης Αθανάσιος με 18 πόντους , 13 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο . Για τους Terroristas ο Λιτίνας Ζαχαρίας είχε 22 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι νικητές είχαν συνολικά 15 / 52 δίποντα , 2 / 15 τρίποντα , 4 / 7 βολές , 49 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 12 κλεψίματα , 17 λάθη , 3 κοψίματα και 17 λάθη . Οι φιλοξενούμενοι είχαν  11 / 37 δίποντα , 4 / 20 τρίποντα , 5 / 12 βολές , 43 ριμπάουντ , 6 ασίστ , 14 κοψίματα και 18 λάθη.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης) : Κανελόπουλος 2 , Κολυβάς 7 , Ιωαννίδης 8 , Αναστασίου 2 , Παπαδημητρόπουλος , Τζώρτζης 18 , Μπόικο 3 .

Terroristas (Λιτίνας) : Κουτουβάλης 2 , Βατικιώτης , Τσιαούσης 5 , Λιτίνας 22 , Κονοφάος 6 .

Τι μας άρεσε : Η εντυπωσιακή ανατροπή των Kavlanta Hawks  απο το – 19