26/10/2023
Χαρμάνι Μιλάνο 13 15 15 11 - 54 -
KLAFTA LABORAL BC 13 12 16 20 - 61 -

«Clutch» Ζήσης και επική ανατροπή για την Klafta Laboral

Μετά από ένα παιχνίδι σπάνιας ομορφιάς, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Klafta Laboral πήρε μια απίστευτη νίκη απέναντι στους Harmani Milano (54-61), οι οποίοι για 39 λεπτά είχαν τον έλεγχο του αγώνα και όδευαν ολοταχώς για μια τεράστια έκπληξη, όμως στο φινάλε... έχυσαν την καρδάρα με το γάλα και με τον Ζήση να βάζει το σουτ του... ενός εκατομμυρίου, οι ''κόκκινοι'' πήραν μια σπουδαία νίκη..

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ. Οι μεν Harmani είχαν σαν αιχμή του δόρατος τον Χρυσανθακόπουλο, ο οποίος έκανε μια all around εμφάνιση, οι δε Klafta με Ζήση και Σταύρου προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, όμως κυμάνθηκαν πολύ μακριά από τα περσινά τους στάνταρ, με το ημίχρονο να λήγει με την Klafta στο +1 (28-29) και άπαντες να αντιλαμβάνονται πως η βραδιά θα επιφύλασσε ένα θρίλερ ολκής.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με τους ''κόκκινους'' να γυρίζουν από την... κόλαση, την ώρα που οι Harmani είχαν σφιχταγκαλιάσει τη νίκη (54-49, στο 39'). Πρώτα ο Σταύρου ισοφάρισε με γκολ - φάουλ σε 54-54, 35'' πριν το τέλος, ενώ ακολούθησε ένα τεράστιο τρίποντο του Ζήση στο transition, με το βαρύ πυροβολικό της Klafta να διαμορφώνει το 54-57. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Harmani δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το τελικό 54-61 διαμορφώθηκε με βολές.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Παπαδιάς με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ