18/05/2023
Τα Βουνά 14 14 8 33 - 69 -
Net Reapers 21 17 19 8 - 65 -

Επική ανατροπή και νίκη γοήτρου για τα Βουνά

Πραγματοποιώντας τη σπουδαιότερη ανατροπή της φετινής χρονιάς στο Basketaki Patras, τα Βουνά κατάφεραν να πάρουν μια εκπληκτική νίκη κόντρα στους Net Reapers (69-65), επιστρέφοντας από το -20 στην τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες προκρίθηκαν «αγκαζέ» στο Final 8 της Master League, με τους «νερατζούρι» πάντως να δείχνουν τι είναι ικανοί να κάνουν εν όψει των Play Offs.

Ο αγώνας άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Net Reapers. Το νεανικό συγκρότημα του Ραφαήλ Μίχου είχε πλάνο και προσήλωση στα πρώτα λεπτά, κάτι που τους οδήγησε στο να χτίσουν από νωρίς στο ματς καλές διαφορές, με σημεία αναφοράς τον Στιβακτάκη και τον Βελγάκη, με τον δεύτερο να ξεκινάει με 5/5 δίποντα. Έτσι, η Α' περίοδος τελείωσε με σκορ 14-21 για τους Net Reapers.

Η εικόνα του Β' δεκαλέπτου ήταν παρεμφερής με αυτή του πρώτου, καθώς οι Net Reapers ήλεγχαν το ματς, με τον Νίκο Λιόλιο να παλεύει ολομόναχος για τα Βουνά. Η διαφορά άγγιζε συνεχώς τα διψήφια νούμερα και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Net Reapers στο +10 (28-38).

Στη Γ' περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τα Βουνά, που είδαν τους Net Reapers να ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο με πρωταγωνιστή τον Τζανή. Το προβάδισμα έφτασε και άνω των 20 πόντων και με επιμέρους σκορ 8-19 στην τρίτη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +21 (36-57) και αρκετοί πίστεψαν πως όλα είχαν κριθεί.

Όλα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο, εκεί που τα Βουνά πραγματοποίησαν μια απίστευτη ανατροπή. Με μπροστάρη τον Λιόλιο, ο οποίος ήταν συγκινητικός και έδωσε ώθηση για το...comeback, οι «νερατζούρι» επέστρεψαν και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Σοφιανόπουλου (66-65, στο 39'). Οι Net Reapers δεν μπόρεσαν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα να γλιτώσουν το...κάζο και μοιραία υπέκυψαν στα Βουνά.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Νίκος Λιόλιος, με 25 ριμπάουντ, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ, αγγίζοντας το triple double