09/07/2022
Δαλάι Κλάμα 13 13 12 21 - 59 -
Basket Maniacs 17 18 13 11 - 59 -

Επική ανατροπή και πρόκριση για τους Δαλάι Κλάμα!

Τι κι αν έχαναν με 18 πόντους στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, το βράδυ της Πέμπτης 8 Ιουλίου,οι Δαλάι Κλάμα έσφιξαν την άμυνα τους , έβαλαν μεγάλα σουτ και έκαναν ένα φοβερό come back απέναντι στους Basket Maniacs, με το ματς να τελειώνει ισόπαλο 59-59 και την πρόκριση να πηγαίνει στα χέρια της ομάδας του Μπουρελάκου!

Οι Maniacs ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και είχαν προβάδισμα με 13-17. Κεραμάρης με 6 και Καλαμιώτης – Δημητριάδης με 5 πόντους έκαστος οδηγούσαν τους Κόκκινους, ενώ για τους Δαλάι ξεχώρισε η τριάδα Μπέη με 5 και Τσιάρα – Μπαλατσού με 4 πόντους αντίστοιχα.

Οι Maniacs κρατούσαν τον έλεγχο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβρισκαν εύκολα καλάθια και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Νεγκρίν με 6 , Δημητριάδη με 5 και Καλαμιώτη με 4 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με σκορ πρόκρισης 26 – 35. Για την ομάδα του Μπουρελάκου ξεχώρισε ο Φλαμπούρης στην επίθεση με 5 πόντους, με Λιακάκη, Τσιάρα, Γουρνά και Μπαλατσό να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξαιρετικά την τρίτη περίοδο και με τρίποντα από Negrin(2), Καλαμιώτη και 4 πόντους του Κεραμάρη, άνοιξαν την διαφορά στους 18. Στην συνέχεια οι Δαλάι αντέδρασαν, έτρεξαν σερί 0-8 με Γουρνά(4), Ντεμελή και Τσιάρα, μειώνοντας σε 38-48.

Το πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου κυλούσε με τον Γουρνά με 6 πόντους να παλεύει με όλες του τις δυνάμεις για τους γηπεδούχους και τους Maniacs να κρατούν διαφορά ασφαλείας(46-59) με πρώτο βιολί τον Καλαμιώτη με 4 πόντους. Η συνέχεια όμως ήταν ένα έπος για τους Δαλαι Κλάμα. Έπαιξαν σεμιναριακή άμυνα χωρίς να δεχτούν πόντο, βρήκαν μεγάλα σουτ με Τσιάρα, Μπέη και Ντεμελή και πήραν τεράστια πρόκριση, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο 59 – 59.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Κεραμάρης με 16 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πιέρρος Γουρνάς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Δαλάι είχαν 15 / 46 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 14 / 27 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ,έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Maniacs είχαν 12 / 37 δίποντα, 9 / 32 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Γουρνάς 14(12ρ.), Λιακάκης 2, Μπέης 10, Μπαλατσός 7 (14ρ.), Νικηταράς,Ντεμελής 9, Τσιάρας 12, Φλαμπούρης 5(10ρ.).

Basket Maniacs(Καλαμιώτης): Negrin 15, Δημητριάδης 10(8ρ.), Καλαμιώτης 16(9ρ.), Κεραμάρης 16(17ρ.), Σασσάς 2, Στασινόπουλος, Ε.Τσικαλουδάκης, Θ.Τσικαλουδάκης

Τι μας άρεσε: Η συγκλονιστική επιστροφή των Δαλάι Κλάμα στην τέταρτη περίοδο.