23/01/2024
Polichni 5 goat 15 13 17 24 16 85 -
Fioretsina Salonica 11 17 21 20 9 78 -

Επική πρόκριση στην παράταση για τους Polichni 5 Goat!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά οι Polichni 5 Goat κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15-11. Οι παίκτες των Polichni 5 Goat, κυρίως οι Καλλιώρας και τα αδέρφια  Νταβίδι, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Fioretsina Salonica προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν όμορφες φάσεις. Οι Fioretsina Salonica με μπροστάρηδες τους Δοξάκη, Τετράδη και Τερζάκη κατάφεραν να κερδίσουν αυτή την περίοδο και να ισοφαρίσουν σε 28-28 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Fioretsina Salonica πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά διαμορφώνοντας το σκορ σε 35-39. Οι Καλλιώρας και τα αδέρφια Νταβίδι των Polichni 5 Goat διατήρησαν την ομάδα τους στην διεκδίκηση της νίκης χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Fioretsina Salonica φαινόταν να εχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού βάζοντας έτσι βάσεις για την νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο τα είχε. Οι Polichni 5 Goat επιχείρησαν να ολοκληρώσουν μια επικών διαστάσεων ανατροπή. Μέσω των αδερφών Νταβίδι και Καλλιώρα οι Polichni 5 Goat κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Τους δόθηκε και η ευκαιρία να πάρουν το ματς αλλά στην τελευταία φάση δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στο κομμάτι της παράτασης οι Polichni 5 Goat έδειξαν χαρακτήρα, ψυχραιμία, ήταν καλύτεροι επιθετικά, βρήκαν πολύ σημαντικές λύσεις στην άμυνα και έτσι κατάφεραν και έκαμψαν την αντίσταση των αξιόμαχων Fioretsina Salonica. Τελικό σκορ του ντέρμπι 85-78 υπέρ των Polichni 5 Goat οι οποίοι συνεχίζουν την αξιοθαύμαστη πορεία τους στον θεσμό του κυπέλλου.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Αλντορέλ Νταβίδι ο οποίος άγγιξε το Triple Double καθώς είχε 14 πόντους, 18 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πρωταγωνιστής για τους Fioretsina Salonica ήταν o Ιωάννης Δοξάκης ο οποίος πέτυχε Double Double  έχοντας 28 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Polichni 5 Goat: Θεοδοσιάδης 2, Καλλιώρας 28(3), Κάγκας 6, Μπουτκόβαλης 7(1), ΝταβίδιΑντ. 15, ΝταβίδιΑλντ. 14(3), Χατζηνικολάου 13(1)

Fioretsina Salonica: Δοξάκης 28(2), Ελευθεριάδης 2, Νούσιος 10, Παπαδόπουλος 5(1), Ταξιλταρίδης 5(1), Τερζάκης 10(1), Τετράδης 16(2), Χαριτίδης 2