66
86ers 16 15 19 16 - 66 -
Nutriclab BC 15 19 21 17 - 72 -

Επικράτησαν οι Nutriclab!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο με τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν σε κάθε κατοχή. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι 86ers οι οποίοι πήραν το προβάδισμα με τον Μισαηλίδη και τον Γερολυμάτο να ξεκινάνε ζεστοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Nutriclab απάντησαν γρήγορα και με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστακίδη και του Χουρδάκη έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 16-15.

Οι Nutriclab ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και έκαναν την ανατροπή με τον Ιακωβίδη και τον Καραγιαννιώτη να είναι ασταμάτητοι κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι 86ers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Γραμματίκα, τον Παπαδόπουλο και τον Μουτσέλη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως πλήρωσαν την αστοχία από την περιφέρεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Nutriclab έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Κωστακίδη και τον Αρώνη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι 86ers έδειξαν χαρακτήρα και μείωσαν την διαφορά με τις προσπάθειες του Φραγγή και του Μισαηλίδη, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 50-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι 86ers προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Μισαηλίδη, τον Μουτσέλη και τον Γερολυμάτο να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Nutriclab είχαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 66-72.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 35 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους 86ers ξεχώρισε ο Χαρίλαος Μισαηλίδης με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ.

86ers: Γερολυμάτος 10, Γραμματίκας 9, Συμεωνίδης 2, Μουτσέλης 6, Καραγιάννης 2, Φρραγγής 6(2), Παπαδόπουλος 7(1), Μακουλίδης, Μισαηλίδης 24(1).

Nuriclab: Κωστακίδης 35(2), Χουρδάκης 2, Ιακωβίδης 13, Αρώνης 6(1), Κατέρης 2, Καραγιαννιώτης 10, Χουρσαλάς 4.

Τι μας αρεσε: Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό σε όλη την διάρκεια του προσφέροντας όμορφο θέαμα στους παρευρισκόμενους.