16/10/2023
Manchester United BC 9 16 9 10 - 44 -
Brokers 14 18 19 16 - 67 -

Επικράτησαν οι Brokers!

Μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στον αγώνα οι Brokers και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τις όμορφες συνεργασίες του Μαυρομανώλη, του Μοσχάκη και του Ψαρρόπουλου, όμως η Manchester United BC απάντησε γρήγορα με τα καλάθια του Μανδάνη και του Κωνσταντίνου Καρακώστα και έμεινε κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 9-14.

Η Manchester United BC ανέβασε στροφές στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τον Κωνσταντίνο Καρακώστα να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του, όμως οι Brokers έβρισκαν απάντηση σε κάθα καλάθι που δέχονταν με τον Ιωακειμίδη και τον Βλάχο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και με αυτόν τον τρόπο έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 25-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Brokers παίζοντας όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο με τον Κωνσταντινίδη και τον Ιωακειμίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Η Manchester United BC βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Παρμάκη, τον Μανδάνη και τον Λαμπρέλλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-51.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers έλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να μεγαλώσουν και άλλο την διαφορά. Η Manchester United BC παρά τις προσπάθειες του Κωνσταντίνου Καρακώστα δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και έτσι γνώρισαν την ήττα με το τελικό 44-67.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Ιωακειμίδης με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για την Manchester United BC ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Καρακώστας με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Manchester United BC: Κ. Καρακώστας 21(3), Δέλλιος 2, Λαμπρέλλης 3, Βασιλειάδης, Αφεντουλίδης, Παρμάκης 4, Μανδάνης 11(2), Α. Καρακώστας, Δήμου 3.

Brokers: Πεχλιβάνης 4, Μαυρομανώλης 4, Μοσχάκης 9(1), Χωρινός 6, Βλάχος 7(1), Ψαρρόπουλος 8(1), Τσιταμπάνης, Κωνσταντινίδης 9, Ιωακειμίδης 20.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.