23/06/2022
Λιμνάνθρωποι BC 13 19 26 23 - 81 -
Salonica Titans 9 12 21 20 - 62 -

Επικράτησαν εύκολα οι Λιμνάνθρωποι!

Οι Λιμνάνθρωποι χάρης στην συνεργασία των παιχτών της αλλά και την όρεξή τους κατάφεραν να αποσπάσουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Salonica Titans με σκορ 81-62.

Οι γηπεδούχοι από την πρώτη κιόλας στιγμή εφάρμοσαν την γνωστή και αλάνθαστη τακτική τους δηλαδή να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και να χτυπάνε κυρίως στον αιφνιδιασμό , έτσι χάρης σε αυτή κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τσιγαρίδα μετά από μια ωραία πάσα του Χοπτερίδη στον αιφνιδιασμό. Η συνέχεια όμως θα είναι γενικά φτωχή και για τις δύο ομάδες και ειδικά τους Τιτάνες οι οποίοι περιορίστηκαν στους 9 πόντους. Στην δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα θα αλλάξουν καθώς οι Λιμνάνθρωποι τόσο με τα καλάθια του Στράντζαλη όσο και με την φοβερή τους άμυνα κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 11 πόντων και από την άλλη οι Τιτάνες προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ κυνηγώντας την διαφορά με τα καλάθια του Σαρασίτη.

Το δεύτερο ημίχρονο θα βρει τις ομάδες αρκετές ενεργητικές και φρέσκες κάτι που οδήγησε στην μεγάλη άνοδο του σκορ καθώς οι Λιμνάνθρωποι 26 πόντους χάρης στον γρήγορο ρυθμό τον οποίο επέβαλλαν αλλά και οι Τιτάνες θα βρουν τις λύσεις στην επίθεση και με τα καλάθια του Δελανδρέα και του Καλαθά η διαφορά θα φτάσει στους 16 πόντους. Η τέταρτη περίοδος θα χαρακτηριστεί κυρίως από την προσπάθεια των Titans να ανακάμψουν και να κοιτάξουν στα μάτια των αντίπαλο , όμως οι πολύ συγκεντρωμένοι Λιμνάνθρωποι θα παραμείνουν στο πλάνο τους και έτσι θα φύγουν με την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 81-62.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Στράντζαλης ο οποίος παραλίγο να πετύχει triple double καθώς έβαλε 28 πόντους , μοίρασε 7 ασίστς και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Τιτάνων όμως άξιος αναφοράς είναι ο Καλαθάς Νίκος ο οποίος πέτυχε double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Λιμνάνθρωποι BC: Πρεβενάς 19 (5) , Στράντζαλης 28 (7) , Αμπατζής 8 , Τσεπνίδης , Χοπτερίδης 7 , Πετάβρατζης 2 , Τσιγαρίδας 17 (1)

Salonica Titans: Λάππας 7 , Καλογήρου 7 , Σαρασίτης 15 (3) , Παταπούδης 8 (1) , Τράκας , Καλαθάς 10 , Δελανδρέας 10 , Αξάς 2 , Παγώνης 3 (1)