75
Coble 1 13 23 22 - 75 -
Retrolls 10 23 14 18 - 65 -

Επικράτησαν οι Co-Ble!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Co-Ble και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους απο τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Παπία και του Γουναρόπουλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Retrolls πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα και παρά τις προσπάθειες του Τρικαλιώτη και του Φωτακάκη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17-10.

Οι Retrolls ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Γραμματίκα και τον Αναγνωστόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Co-Ble έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση με αποτέλεσμα να δυσκολευτούν να βρούν εύκολα σκορ παρά τα καλάθια του Ζωγραφάκη, του Τσιότρα και του Τσακμάκα, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 30-33.

Μπήκαν με το πόδι στο γκάζι οι Co-Ble στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Ντισλή να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι Retrolls προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Γραμματίκα και του Φωτακάκη, όμως η κακή αμυντική λειτουργία έκανε δύσκολο το έργο τους και έτσι η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 53-47.

Στην τέταρτη περίοδο οι Retrolls έπαιξαν πιο επιθετικά και προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τον Γραμματίκα και τον Τρικαλιώτη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Co-Ble έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 75-65.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Ντισλής με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Retrolls ξεχώρισε ο Γιώργος Γραμματίκας με 24 πόντους, 20 ριμπάουντ και 4 μπλογκ.

Co-Ble: Τζιούφας, Παπίας 17, Ντισλής 27, Αλευράς 4, Τσιότρας 4, Γουναρόπουλος 8, Κεφαλάς 4, Τσακμάκας 5(1), Ζωγραφάκης 6(2).

Retrolls: Αναγνωστόπουλος 14(2), Γραμματίκας 24(1), Κεχαγιάς 4, Ανουσάκης, Τρικαλιώτης 9(3), Φωτακάκης 14(2).

Τι μας άρεσε: Οι μεγάλες μονομαχίες του Ντισλή με τον Γραμματίκα.