11/06/2024
Mammoth 14 15 20 17 - 66 -
Puebla BC 25 23 15 18 - 81 -

Επικράτησαν οι ανώτεροι Puebla!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Puebla. Οι Κωστακίδης, Σουρμελίδης και Καραβίδας είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Puebla να έχουν το προβάδισμα με 14-25.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Mammoth προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να ανταπεξέλθουν στην πίεση των Puebla. Οι Μακρίδης και Λιάκος επέδειξαν εξαιρετική απόδοση, αλλά η ομάδα της Puebla με τους Κωστακίδη και Σουρμελίδη διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ. Μετά το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, η Puebla προηγούνταν με 29-48, δείχνοντας την δυναμική της στο γήπεδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Mammoth επέδειξαν αποφασιστικότητα και προσπάθησαν να αντιστρέψουν την τύχη του αγώνα. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Μακρίδη και Λιάκo, κατάφεραν να προσεγγίσουν στο σκορ. Παρόλα αυτά, η Puebla παρέμενε αποτελεσματική στην επίθεση και διατήρησε το προβάδισμα. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η Puebla ηγούνταν με 49-63, δείχνοντας την ανωτερότητά της.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Puebla έδειξε ότι δεν πρόκειται να χάσει, έβγαλε ανθεκτικότητα και έτσι με μια τελευταία πίεση έδειξαν τα δόντια τους. Με το τελικό σφύριγμα, η Puebla πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 66-81.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θεώδορος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 49 πόντους και 21 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Mammoth είναι ο Αντώνιος Μακρίδης που άγγιξε το Double Double έχοντας 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Mammoth: Καραγκούνης 3(1), Λιάκος 14(2), Μακρής 14, Μακρίδης 15(3), Μπούχαλης 3(1), Νικολαίδης 12, Φαράντος 4, Χαλκιαδάκης 1

Puebla: Γιαννακούλας, Καπετάνιος 2, Καραβίδας 13(2), Κωστακίδης 49(3), Λαπαρίδης, Σουρμελίδης 10(2), Τσίμπουρης 7(1)