30/07/2021
Άξονας BC 15 24 8 22 - 69 -
Fat Ballers 19 13 24 15 - 71 -

Επικράτησαν οι Fat Ballers!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο, με τους Fat Ballers να είναι πιο συγκεντρωμένοι στην επίθεση με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν μία διαφορά τεσσάρων πόντων. Ο Καλφαλίδης πέτυχε εφτά πόντους και οι Παπαστεφάνου και Τσιτσινάκης είχαν από τέσσερις για τους φιλοξενούμενους. Για τον Άξονα ο Ερμείδης είχε εφτά πόντους και ο Γκόφας τέσσερις διαμορφώνοντας το 15-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας απάντησε και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 39-32. Ο Βουνάκης πέτυχε εννέα πόντους και ο Ερμείδης οχτώ για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Fat Ballers ο Καραγιαννίδης είχε έξι πόντους.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Fat Ballers κυριάρχησαν στο γήπεδο και έκαναν την ανατροπή στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούμενοι με 47-56. Ο  Καραγιαννίδης είχε οχτώ πόντους και ο Καλφαλίδης πέντε για τους φιλοξενούμενους. Για τον Άξονα ο Καραγιαννίδης πέτυχε οχτώ πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άξονας προσπάθησε να κάνει την ανατροπή με τον Ερμείδη και τον Βουνάκη να έχουν από  πέντε πόντους, όμως ο Καδής με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε ανάσα στους φιλοξενούμενους και ο Παπαστεφάνου με μία εύστοχη βολή έγραψε το τελικό 69-71.

Άξονας: Βουνάκης 20 (3τρ.), Τιβάνης 2, Ερμείδης 23 (2τρ.), Σαρόγλου 0, Κυπριανίδης 13 (1τρ.), Γκόφας 6, Χουλιάρας 2, Μαργώνης 3 (1τρ.), Τραχανέλης 0

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 5 (1τρ.), Μουστόπουλος 2, Μπίκας 2, Καραγιαννίδης 16 (2τρ.), Καλφαλίδης 12 (2τρ.), Τσιτσινάκης 6, Κοκκαλίδης 0, Εδιρνέλης 2, Καδής 6 (1τρ.), Καλονικίδης 7, Παπαστεφάνου 13

Τι μας άρεσε: Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με πολλές εναλλαγές στο σκορ προσφέροντας θέαμα στους θεατές.