02/11/2022
SKG Sonics 8 9 4 10 - 31 -
Salonica Titans 19 12 22 18 - 71 -

Επικράτησαν οι Salonica Titans!

Ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι οι SKG Sonics, δυσκολεύτηκαν να βρούν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να βρεθούν να κυνηγάνε στο σκορ απόνωρίς. Οι Salonica Titans εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Δελανδρέα  διαμόρφωαν το 8-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με τα καλάθια του Κωνσταντινίδη προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκόρ, όμως οι Salonica Titans κράτησαν την ψυχραιμία τους και με τον Βανδήρα να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 17-31.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τους SKG Sonics να παθαίνουν ολικό μπλακ άουτ καθώς δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις στη καλή άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι Salonica Titans εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ των γηπεδούχων και με όμορφες συνεργασίες των Καρκαλιάνη και Παταπούδη ξέφυγαν στο σκορ κάνοντας το 21-53.

Στην τεταρτη περίοδο του παιχνιδιού οι SKG Sonics προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τα καλάθια του Σπηλιόπουλου, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις  σε αυτή την αντεπίθεση και με τον Βανδήρα να είναι σε εξαιρετική μέρα πήραν την νίκη με 31-71.

MVP του αγωνα ανακηρύχθηκε ο Θεόδωρος Βανδήρας με 14 πόντους και 4 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σόλων Σπηλιόπουλος με 8 πόντυς και 2 ριμπαόυντ.

SKG Sonics: Κωστούδης 5, Κωνσταντινίδης 7, Καποδίστριας 2, Μπραούζης 1, Λύχιας 2, Απαραμάνης, Σπηλιόπουλος 8, Αλμπανόπουλς 6.

Salonica Titans: Δελανδρέας 12, Σαρασίτης 7(1), Βανδήρας 14(2), Καλαθάς 4, Λάππας 2, Παταπύδης 7(1), Αξαμπανόπουλος, Τράκας 2, Καρκαλιάνης 14(2), Πούλιος 5(1).

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός πλουραλισμός των Salonica Titans.