24/09/2024
Frigo Driver 11 14 10 14 - 51 -
Drink Team 5 12 14 16 - 47 -

Στο τέλος επικρατούν οι Frigo Driver!

Τρίτη βράδυ στο Μαζαράκη οι Frigo Driver επικράτησαν της Drink Team με σκορ 49-47. Ένα παιχνίδι στο οποίο άλλαζε κάτοχο συνεχώς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ. Μιχαλακάκος, Μαθιός και Παπαδάκης, βοήθησαν επιθετικά και έτρεξαν ένα σερί 8-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με τους Μακαρούνη και Κεστεκίδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των γαλάζιων να βγουν μπροστά. Επί επτά λεπτά έτρεξαν ένα σερί 11-0 χωρίς βέβαια να απειληθούν στην άμυνα. Λόης, Νούσιος και Γερουκάκης έφεραν νέα πνοή μαζί με πόντους. Από την άλλη πλευρά οι κίτρινοι στα τελευταία 2 λεπτά έφεραν τούμπα το παιχνίδι ξανά, καθώς με τους Μιχαλακάκο, Γκίκα και Παπαδάκη πέρασαν μπροστά στο σκορ με 25-17.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός ήταν παρόμοιος με του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ελεύθερα σουτ τριών πόντων από τον Μιχαλακάκο, ενώ μέσα από το ζωγραφιστό βοήθησαν οι Παπαδάκης και Αργυρός. Οι γαλάζιοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -4, αφού ο Λόης ήταν εύστοχος πίσω από την γραμμή των 6,75 και οι Τσόλιας, Κεστεκίδης και Μακαρούνης με σουτ εντός πεδιάς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ και κρατούσαν το αποτέλεσμα υπέρ τους. Όμως στα τελευταία 2 λεπτά ο Μαθιός πήρε πάνω του το παιχνίδι και με δύο goal φάουλ πέτυχε 6 πόντους και έδωσε το ροζ φύλλο στην ομάδα του.  Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το 51-47.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο  Γιώργος Μιχαλακάκος με 20 πόντους 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ (double-double). Από τη Drink Team ξεχώρισε ο  Κωνσταντίνος Λόης με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Γκίκα 6, Καπετανάκης 2, Μαθιός 11, Παπαδάκης 10, Μιχαλακάκος 20, Απολλωνάτος,  Αργυρός Κ. 2, Αργυρός Ι., Βαμβακέρης

Drunk Team(Κεστεκίδης): Μακαρούνης 6, Κεστεκίδης 9, Τσόλιας 2, Τάτσης 4, Νούσιος 2, Γερουκάκης 2, Λόης 20, Παπαδόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο κρίσιμα λεπτό ρου αγώνα και η ανατροπή των Frigo Driver!