09/11/2022
ReTirees 18 7 18 11 - 54 -
Harlems 20 16 13 17 - 66 -

Επιτέλους έκαναν σεφτέ οι Harlems!

Οι Harlems πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην κατηγορία Elite, αφού υπερκέρασαν το εμπόδιο των ReTirees με 54-66 στο γήπεδο Ανδρέας Παπανδρέου στο Περιστέρι.

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο από πλευράς παραγωγικότητας. Οι τυπικά γηπεδούχοι είδαν τον Πλεξουσάκη να είναι καυτός με έντεκα πόντους, ενώ από τους Harlems οι Σιόμος και Μπραντίτσας, τα έκαναν όλα επιθετικά, Το 18-20 μας προϊδέαζε για ένα ματς, όπου το σκορ θα πάει πολύ ψηλά.

Στη δεύτερη περίοδο, άλλαξε εντελώς η εικόνα της αναμέτρησης. Η επιθετική αφλογιστία των ReTirees για έξι λεπτά, έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν στο σκορ, ακόμα και με δεκατρείς πόντους διαφορά (20-33). Οι Μότσιος και Μπραντίτσας ήταν εξαιρετικοί και το 25-36 του πρώτου ημιχρόνου, ίσως ν’ αδικεί την εμφάνιση των Harlems.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ReTirees με πρωτεργάτες τους Γιαμαίο και Μέξα, έριξαν τη διαφορά, έκαναν κλεψίματα κι αυτό έριξε την ψυχολογία των αντιπάλων τους. Ο Δαμίγος με τα ριμπάουντ και με τα καλάθια του, κράτησε τους Harlems μπροστά στο σκορ και το 43-49, άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είδα τον Κοψιδά να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους στην τέταρτη περίοδο, οι Μότσιος και Δαμίγος βοήθησαν παντού κι αυτό έκανε τη διαφορά για το τελικό 54-66, που ήταν η πρώτη νίκη των Harlems στη φετινή σεζόν. Για τους ReTirees ο Τσιρίδης έδωσε πνοή, όμως η αστοχία από τα 6.75 αποτέλεσε τροχοπέδη στην ανατροπή του σκορ.

Οι νικητές μέτρησαν 9/14 βολές, 21/55 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 44 ριμπάουντ (11 επ., 33 αμ.), 12 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 8/10 βολές, 17/48 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 36 ριμπάουντ (10 επ., 26 αμ.), 9 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώστας Δαμίγος η ήρεμη δύναμη των Harlems. Συνολικά είχε 9 πόντους (1/2 βολές, 4/6 δίποντα), 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 11, Χόντος, Μπραντίτσας 17 (4), Σιάμος 9, Μότσιος 11, Αγγελόπουλος 4, Δαμίγος 9, Μωυσίδης (1)

ReTirees (Κουσούλης): Λουκόπουλος 7 (1), Πλεξουσάκης 11, Μαθιουδάκης 11 (1), Στόλης 3 (1), Σαρρής, Γιαμαίος 6, Κωστούλας, Μέξας 9, Τσιλάβης, Cramer

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν λες και βλέπαμε παιχνίδι εθνικής κατηγορίας, με πολλές όμορφες φάσεις